6. srpna 2009 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSSD v případě vítězství okamžitě prověří privatizaci Budvaru

Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budvar | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Pokud ČSSD vyhraje podzimní volby do sněmovny, nebude privatizovat národní podnik Budějovický Budvar a okamžitě prověří přípravu jeho transformace, jejímž zastáncem byl exministr Petr Gandalovič (ODS). Novinářům to po dnešní návštěvě vedení ČSSD v pivovaru řekl stínový ministr zemědělství Michal Hašek.

Podle Haška by transformace státního podniku vážným způsobem ohrozila ochrannou známku Budvaru, což prokázaly analýzy, jež leží na ministerstvu. Nebylo proto podle něj nutné zadat práci další poradenské firmě.

"Budvar je jeden z klíčových zaměstnavatelů v Budějovicích. Je to jedna z firem, která svoji značkou proslavila české národní hospodářství a má dlouhodobě stabilní hospodářské výsledky. Nepřipustíme privatizaci firmy, která je rodinným zlatem," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Budějovický Budvar je čtvrtým největším domácím pivovarem a posledním státním pivovarem. Budvar zvýšil loni výnosy o 1,6 procenta na 2,34 miliardy korun. Zisk před zdaněním klesl o téměř 30 procent na 213 milionů korun. Silná koruna loni Budvar připravila na tržbách o 140 milionů korun.

ČSSD podle programu pro volby do Poslanecké sněmovny odmítá vedle Budvaru i privatizaci ČEPS, MERO, Čepro, Českých drah, Lesů ČR i České pošty. Stát by si měl v příštích letech udržet strategickou kontrolu nad podniky, jako je ČEZ či Letiště Praha.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.