16. dubna 2011 15:47, aktualizováno  19:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSTV nijak nerozhodl. Geniální, usmál se Hušák

Aleš Hušák, šéf Sazky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák, šéf Sazky. | foto: Kateřina ŠulováČTK

PRAHA Členové Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě nerozhodli o aktuálním řešení situace v zadlužené Sazce. Zadali výkonnému výboru, aby předložil jasné návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. Ty by chtěli projednat na nejbližší mimořádné valné hromadě. ČSTV je největším akcionářem Sazky.

"Zatím jsme se dohodli jen na pauze na oběd," vystihl v sobotním odpoledni situaci předseda šermířského svazu František Janda. "Stav je polarizovaný, to je asi nejpřesnější výraz," řekl šéf ragbyové unie Pavel Telička k tomu, že sportovní svazy a jednoty dvoukomorové ČSTV hlasují proti sobě.

Čtěte také:

Po několikahodinovém jednání se obě komory ČSTV - sportovní svazy a jednoty - shodly na usnesení, aby výkonný výboru učinil veškeré kroky k obnovení činnosti a dobrému jménu Sazky a předložil v co nejkratší době opatření k optimálnímu zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce.

Vše o kauze Sazka


"Je to geniální rozhodnutí, umožňuje představenstvu a výkonnému výboru dělat v podstatě všechno, co potřebuje a co chce," řekl Hušák po zasedání. "Věděl jsem, že moudrost delegátů je nesmírná a tohle je nejlepší možné rozhodnutí."

Šéf Sazky

Delegáti ignorovali návrh řešení
Na jednání dlouho panovala patová situace, protože obě komory si vzájemně odmítaly návrhy. Delegáti odmítli návrh na řešení situace v Sazce, který předložil výkonný výbor. Nevzali zprávu ani na vědomí, ani ji nezamítli.

Neuspěla ani snaha učinit kroky k odvolání šéfa Sazky Hušáka. "Stav je polarizovaný, to je asi nejpřesnější výraz," řekl šéf ragbyové

Pohledávky za 2 miliardy

Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

O Sazku se nyní ucházejí dvě uskupení investorů. Fianční skupiny PPF a KKCG nabídly akcionářům Sazky od příštího roku 200 milionů korun a nechaly by jim pětinový podíl v Sazce.

unie Pavel Telička před obědem. "Jednou bylo vyhlášeno číslo 27 pro, ale jeden z delegátů požadoval, aby hlasovalo znovu a pak najednou se číslo výrazně propadlo.

Pár lidí vstalo a dívalo se, jak kdo hlasuje. Bylo to opravdu úsměvné," řekl Telička.

Novinářům vstup zakázán
Valná hromada ČSTV byla pro média uzavřená. Novináři postávali na chodbě a občas zaslechli pár vět ze sálu. Jasně mluvil právě Telička, který se zlobil, že zpráva o řešení další činnosti Sazky je sice objemná, ale restrukturalizaci představuje jen na stránce a půl. "A vše bylo popsáno jen v teoretické rovině," řekl.

Hušák na to reagoval tím, že situace je těžká a plán má šest variant.

"Kdybych skákal po hlavě a odrážel se ušima, tak teď neurčím, jak bude plán reorganizace vypadat, protože neznám konečný okruh věřitelů," obhajoval Hušák zprávu.

'Je to zrádce', pokřikovali delegáti o Teličkovi
Telička doufal, že delegáti po obědě dospějí k závěru a že situace neskončí patem. Navrhoval krizový štáb, v němž budou zastoupeny obě komory, který vypracuje analýzu. "A předloží konkrétní návrh řešení," řekl Telička.

Při jeho rozhovoru s novináři se z davu delegátů ozvalo: "Toho se neptejte, to je zrádce!" Návrh na vytvoření osmičlenného výboru z obou komor, který by měl mandát jednat za ČSTV místo výkonného výboru, členové jednot rázně odmítli.

Šéf SazkyHušák byl spokojený
"Když se nepřijme k Sazce nic, tak to je ideální, protože bude rozhodovat výkonný výbor ČSTV, a to je pro mě nejlepší řešení," předpovídal Hušák.

Nakonec se valná hromada shodla na usnesení, aby výkonný výbor předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. V praxi to znamená, že se brzy bude konat další valná hromada. Možná už v květnu, řekli někteří delegáti.

PPF nebo KKCG?
Pokud by se Sazka zbavila současného vedení a začala spolupracovat s věřiteli, slibují, že zajistí okamžité financování firmy. Urgentní potřebnou sumu odhadují na 500 milionů Kč a následné finanční prostředky na asi šest miliard korun.

Druhý zájemce, Penta a E-Invest, uvedl, že je připraven podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce.

Podmínkou nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky v součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem. Tuto variantu prosazuje šéf Sazky Hušák.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...