Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSÚ: Průmyslová výroba v srpnu klesla, stavební mírně vzrostla

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v Česku letos v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách se naopak meziročně zvýšila o 0,6 procenta po červencovém poklesu o 4,4 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Průmyslová výroba v Česku letos v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách se naopak meziročně zvýšila o 0,6 procenta po červencovém poklesu o 4,4 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a produkce základních kovů, výroba strojů a elektrických zařízení. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů naopak na rozdíl od minulého měsíce rostla.

Ve stavebnictví v srpnu pokračoval pokles v pozemním stavitelství a pokračovat růst u inženýrských staveb.

Meziměsíčně byla průmyslová produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o čtyři procenta vyšší, stavební produkce očištěná od sezonních vlivů vzrostla proti červenci o 1,5 procenta.

Nadějné vyhlídky

"Srpnový výsledek průmyslu je nadějný, ale zároveň je onou pověstnou vlaštovkou, která sama o sobě jaro nepřináší," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Na podzim se podle něj bude průmyslová výroba vyrovnávat s ukončením programů šrotovného. "Očekáváme proto během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu.

Skutečné zlepšení očekáváme až koncem roku 2009 a počátkem roku příštího," dodal.

Struktura zveřejněných dat podle Jana Vejmělka z Komerční banky ukazuje, že hlavní zásluhu na tomto výsledku měla výroba motorových vozidel, která profitovala z vyšší zahraniční poptávky stimulované fiskálními impulsy typu šrotovného. To ovšem podle něj zároveň představuje nebezpečí pro vývoj v letošním posledním čtvrtletí a v prvním čtvrtletí příštího roku, tedy pro období, kdy již zahraniční šrotovné nebude. "Příliš povzbudivá totiž není ani statistika průmyslových objednávek. Ty byly v srpnu meziročně nižší o 13,6 procenta," upozornil.

Stav průmyslu

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně snížily o 12,7 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 8,7 procenta. Jejich podíl přitom na celkových tržbách průmyslových podniků činil 46,9 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 13,6 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o deset procent. K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství, výroba strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Nové zakázky rostly v odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, uvedl ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu 2009 meziročně snížil o 14 procent. Jejich průměrná měsíční nominální mzda v srpnu 2009 meziročně vzrostla o 5,4 procenta a činila 22.899 Kč.

"Meziroční změny průmyslové produkce, tržeb, zakázek a mezd významně ovlivnila nízká srovnávací základna. Srovnání s předchozím rokem ovlivnil i fakt, že v některých podnicích byly dovolené čerpány v červenci, zatímco loni v srpnu," upozornil ČSÚ.

Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví v srpnu meziročně zvýšil o 0,3 procenta.

Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 25.899 Kč.

Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v červenci 2009 v EU 27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 14,7 procenta. Údaje za srpen Eurostat zveřejní ve středu 14. října.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...