Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. prosince 2019 19:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Siemens ukončí do konce roku 2020 výrobu v továrně OEZ Králíky. Výrobu přesune do Letohradu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Siemens

KRÁLÍKY (Orlickoústecko) Německá společnost Siemens uzavře do konce příštího roku továrnu OEZ v Králíkách na Orlickoústecku, kde pracuje 369 zaměstnanců. Výrobu elektrosoučástek firma převede do továrny ve zhruba 30 kilometrů vzdáleném Letohradu, kam bude moci přejít i část zaměstnanců. V pondělí o tom informovala Česká televize (ČT). Firma svůj plán oznámila vedení Pardubického kraje.

Rozhodnutí odejít z Králík Siemens zdůvodňuje snahou o zvýšení efektivity. V továrně OEZ v Letohradu se totiž v kvůli ukončení produkce starších typů jističů a dalších elektrosoučástek uvolnila výrobní kapacita. V Králíkách přitom firma sídlí v nájmu.

„Výroba bude utlumována postupně do 31. 12. 2020,“ sdělil Siemens ČT. Zhruba 40 procent zaměstnanců továrny v Králíkách, tedy kolem 160 lidí, dostane nabídku práce v Letohradě. Těm, kteří nabídku nedostanou, nebo ji nebudou chtít využít, firma slibuje odstupné nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy, uvedla televize.

Pardubický kraj už o rozhodnutí společnosti ví. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je krajský úřad ochotný jednat s firmou o případném posílení spojů mezi Králíky a Letohradem.

Firma OEZ z koncernu Siemens vyrábí jisticí a spínací přístroje pro nízké napětí. Závod patřil po privatizaci od roku 1994 českým podnikatelům. Součástí skupiny Siemens je od roku 2007.

V Česku Siemens v minulém finančním roce do konce září 2018 klesl čistý zisk zhruba o šest procent na 871,4 milionu korun. Výnosy ale firma zvýšila o téměř 18 procent na 27,35 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Počet zaměstnanců Siemensu v Česku v uplynulém finančním roce vzrostl o téměř 950 na 8462 lidí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.