Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Siemens ukončí do konce roku 2020 výrobu v továrně OEZ Králíky. Výrobu přesune do Letohradu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Siemens

KRÁLÍKY (Orlickoústecko) Německá společnost Siemens uzavře do konce příštího roku továrnu OEZ v Králíkách na Orlickoústecku, kde pracuje 369 zaměstnanců. Výrobu elektrosoučástek firma převede do továrny ve zhruba 30 kilometrů vzdáleném Letohradu, kam bude moci přejít i část zaměstnanců. V pondělí o tom informovala Česká televize (ČT). Firma svůj plán oznámila vedení Pardubického kraje.

Rozhodnutí odejít z Králík Siemens zdůvodňuje snahou o zvýšení efektivity. V továrně OEZ v Letohradu se totiž v kvůli ukončení produkce starších typů jističů a dalších elektrosoučástek uvolnila výrobní kapacita. V Králíkách přitom firma sídlí v nájmu.

„Výroba bude utlumována postupně do 31. 12. 2020,“ sdělil Siemens ČT. Zhruba 40 procent zaměstnanců továrny v Králíkách, tedy kolem 160 lidí, dostane nabídku práce v Letohradě. Těm, kteří nabídku nedostanou, nebo ji nebudou chtít využít, firma slibuje odstupné nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy, uvedla televize.

Pardubický kraj už o rozhodnutí společnosti ví. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je krajský úřad ochotný jednat s firmou o případném posílení spojů mezi Králíky a Letohradem.

Firma OEZ z koncernu Siemens vyrábí jisticí a spínací přístroje pro nízké napětí. Závod patřil po privatizaci od roku 1994 českým podnikatelům. Součástí skupiny Siemens je od roku 2007.

V Česku Siemens v minulém finančním roce do konce září 2018 klesl čistý zisk zhruba o šest procent na 871,4 milionu korun. Výnosy ale firma zvýšila o téměř 18 procent na 27,35 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Počet zaměstnanců Siemensu v Česku v uplynulém finančním roce vzrostl o téměř 950 na 8462 lidí.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...