9. května 2014 18:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČTÚ potvrdil Telefónice pokutu za výpadek linky, kvůli kterému zemřel pacient

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | foto: ČTK

PRAHA Český telekomunikační úřad (ČTÚ) potvrdil pokutu 1,75 milionu korun pro společnost Telefónica Czech republic za výpadek tísňové linky 155 v říjnu loňského roku. Na linku se snažil dovolat muž, který později zemřel. LN to potvrdil zástupce tiskového mluvčího Telfóniky Ctibor Jappel.

Ke zhruba hodinu a půl trvajícího výpadku došlo dne 4. října 2013. Na tuto linku se opakovaně nedovolal pětasedmdesátiletý muž z Mariánských Lázní. Záchranku přivolala až místní lékařka, lékařům se však po příjezdu muže již nepodařilo oživit.

Nepřehlédněte

Podle dřívějšího vyjádření společnosti šlo o kombinaci technické poruchy a lidské chyby. V uvedený den totiž probíhalo přenastavení tranzitní ústředny v Karlovarském kraji, ale servisní technik po jejím skončení neprovedl kontrolní hovor a tím pádem neodhalil, že směrování na linku 155 nefunguje. Jelikož ostatní tísňové linky včetně linky 112 byly v provozu, nezaznamenaly nic ani alarmy záchranné služby a operátora. Společnost proto po této události podnikla opatření, která mají opakování podobné situace do budoucna vyloučit.

Úřad mohl operátorovi za výpadek linky uložit pokutu až 20 milionů korun. Nakonec však přihlédl k tomu, že Telefónica svou chybu přiznala a po zjištění ji v relativně krátkém čase odstranila. ČTÚ za tento nedostatek Telefóniku již jednou pokutoval, operátor se však proti tomuto rozhodnutí odvolal. Úřad ale nyní rozklad zamítl a rozhodnutí se tak stalo pravomocné.

Ondřej Vyhnanovský, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz