31. července 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČTÚ zahájil řízení se Skylink a CSlink. Hrozí jim pokuta až 25 milionů

Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | foto: Shutterstock

PRAHA Český telekomunikační úřad zahájil správní řízení s provozovatelem satelitních služeb Skylink a CSlink kvůli zavedení poplatku k dosud bezplatným programovým balíčkům. Společnosti M77 Group hrozí pokuty v celkové výši až 25 milionů korun. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo získat.

ČTÚ šetří firmu kvůli podezření z klamavé obchodní praktiky. Skylink a CSlink nabízí balíčky pod označením Gratis a Free jako bezplatně dostupné, od září u nich přitom hodlá vybírat servisní poplatek 29 korun měsíčně. Za tento správní delikt může uložit pokutu až pět milionů korun. Firma, která má sídlo v Lucembursku, zároveň dosud neoznámila zahájení své podnikatelské činnosti na českém území. Za to jí hrozí až 20 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma není zapsaná v obchodním rejstříku

Regulátor rovněž podal Městskému státnímu zastupitelství v Praze podnět k prošetření skutečnosti, že firma v Česku podniká bez zápisu v obchodním rejstříku. Možné zneužití dominantního postavení na trhu má prošetřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Jakkoli ČTÚ citlivě vnímá rozhořčení stěžovatelů z postupu společnosti M77 Group jako pochopitelné, musí upozornit, že v současné chvíli nemá žádné přímé zákonné prostředky, kterými by mohl donutit společnost, aby od zavedení servisního poplatku upustila," uvedl mluvčí ČTÚ František Malina.

Zákazníci se mohou bránit

Podle Maliny se mohou bránit sami zákazníci. Svůj nesouhlas mohou projevit přímo vůči příslušnému podnikateli, a to jak samostatně nebo společnou iniciativou. "Mnoho případů z minulosti ukazuje, že právě takováto odezva veřejnosti může významnou měrou přispět i ke změně původního podnikatelského záměru provozovatele služby," doplnil Malina.

Dosavadní poskytovatelé služeb Skylink a CSlink, společnosti TradeTec a Media Vision, podali v únoru letošního roku návrh na uskutečnění přeshraniční fúze se společností M77 Group se sídlem v Lucembursku. Obě firmy mají dohromady přes milion zákazníků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!