7. srpna 2012 17:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čtveřice největších bank v Česku zvýšila zisk o třetinu

Budova Komerční banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Komerční banky. | foto: ČTK

PRAHA Čtveřice největších tuzemských bank v 1. pololetí zvýšila v souhrnu čistý zisk o 29 procent na 25,3 miliardy korun. České banky jsou tak letos jedněmi z nejvýnosnějších dcer pro své zahraniční vlastníky.

Například Česká spořitelna se letos za pololetí na zisku mateřské Erste Bank podílela ze tří čtvrtin. Vyplývá to z výsledků bank.

Česká spořitelna v pololetí zaznamenala nárůst čistého zisku o 14 procent na 8,22 miliardy korun. Největší nárůst vykázala UniCredit Bank, a to o 141 procent na 1,61 miliardy korun. Výrazný nárůst zisku je zkreslen tím, že loni v pololetí banka odepsala řecké dluhopisy v hodnotě 858 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 27 procent na 7,9 miliardy korun a Komerční banka o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun.

Banky nezatěžují náklady rizika spojené s Řeckem

U všech velkých bank lze podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky pozorovat několik společných trendů. "Hlavním tahounem meziročního růstu zisku je výrazný pokles nákladů rizika. U dvou ze tří bank je hlavní rozdíl v tom, že již nyní výsledky nezatěžují obrovské náklady rizika spojené s Řeckem," uvedl.

Česká spořitelna nevlastní a ani v době krize nevlastnila žádné italské, španělské, irské, portugalské ani řecké státní dluhopisy. Banka pouze vlastní dluhopisy podniků, a to ve Španělsku za 1,8 miliardy korun a v Irsku za 0,2 miliardy korun. Rovněž Komerční banka již nemá v držení žádné dluhopisy Španělska, Řecka nebo Irska. V případě Itálie drží dluhopisy za 7,4 miliardy korun. ČSOB uvedla, že do konce letošního dubna prodala všechny řecké a španělské dluhopisy v držení. Nyní drží dluhopisy Itálie za necelou miliardu korun.

"Expozice velkých bank vůči problémovým evropským zemím během posledního roku a půl výrazně klesla. Expozice vůči Řecku či Španělsku je prakticky nulová, jediná významnější expozice je vůči Itálii, i její výše je nicméně vzhledem ke kapitálové vybavenosti českých bank velmi nízká," uvedl k tomu Hatlapatka.

České banky vynášejí svým zahraničním vlastníkům nejvíce

Tuzemské banky jsou jedněmi z nejvýnosnějších dcer pro své zahraniční vlastníky. Česká spořitelna se letos za pololetí na zisku mateřské Erste Bank podílela ze tří čtvrtin. Komerční banka k zisku mateřské Société Générale přispěla více než třetinou, když KB vykázala rekordní čtvrtletní zisk 4,1 miliardy korun. V případě ČSOB vykázala mateřská KBC v samotném druhém čtvrtletí ztrátu zhruba 13,6 miliardy. ČSOB naopak ve druhém čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,9 miliardy korun.

Hatlapatka upozornil, že přes vysoké vykazované zisky se banky nepohybují v příznivém ekonomickém prostředí. To se podle něj nejvíce odráží ve výnosech, kterým v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb a silných konkurenčních tlaků chybí růstový motor. "Čistý úrokový výnos i výnosy z poplatků a provizí tak v souhrnu tří největších bank meziročně klesly.

Úvěrová portfolia sice bankám rostou, nicméně především v nízkomaržových segmentech, jakým jsou například hypoteční úvěry," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz