21. října 2011 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čtvrtina je málo, Merkelová chce Řecku odpustit půlku dluhů

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová dnes naznačila, že Řecku bude třeba odpustit více dluhů než dosud plánovaných 21 procent. Uvedla to podle agentury DPA na jednání poslanecké frakce svých konzervativců (CDU/CSU).

Jeden z jejích předáků Volker Kauder pak agentuře Reuters sdělil, že druhý eurosummit, který naváže na nedělní jednání lídrů Evropské unie eurozóny, se očekává ve středu večer.

Merkelová podle DPA řekla, že se přiblížila chvíle, kdy nebude redukce 21 procent řeckých dluhů dostačující. S tímto objemem odpisů v červenci souhlasili soukromí věřitelé, tedy hlavně banky. Potřebu vyšších škrtů řeckých dluhů už minulý týden avizoval i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Spekuluje se o odmazání 50 až 60 procent pohledávek.

ČTĚTE VÍCE:

Řešení dluhových problémů v eurozóně bude hlavním tématem i nedělního summit v Bruselu. Na něm se však žádné definitivní rozhodnutí v této otázce nečeká. To má padnout až na druhé vrcholné schůzce eurozóny, která se má konat nejpozději do středy příštího týdne.

Její termín ještě nebyl oficiálně upřesněn, podle Kaudera se ale očekává, že to bude ve středu večer. O den dříve byl měli němečtí poslanci projednat případné navýšení záchranného fondu eurozóny, o němž se hovoří jako o jednom z léků na její současné neduhy.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?