4. listopadu 2011 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čtvrtina největších firem v USA vůbec neplatila daně

Newyorská burza (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza (ilustrační foto). | foto: Reuters

NEW YORK Mnohé z největších amerických firem v posledních letech díky platným zákonům neplatily vůbec žádné daně. Vyplývá to ze studie, která zkoumala více než polovinu společností z žebříčku Fortune 500, zahrnujícího největší korporace ve Spojených státech.

Čtvrtina z těchto firem v letech 2008 až 2010 neplatila dokonce žádné nebo téměř žádné federální daně ze zisku, přestože všechny tři roky byly ziskové. Informovala o tom televizní stanice CBS News.

Z 280 zkoumaných firem jich 78 zaznamenalo nejméně jeden rok, v němž ze zisku platily nulové daně, anebo jim dokonce vláda ještě vyplácela nějaké daňové úlevy.

ČTĚTE TAKÉ:

Například v roce 2009 mělo 49 firem dohromady zisk 78,6 miliardy dolarů, nezaplatily však žádné daně a ještě získaly daňové úlevy 10,8 miliardy dolarů, uvedly ve společné studii americké organizace Občané pro daňovou spravedlnost a Institut pro daně a ekonomickou politiku.

Vyšší daně než jinde? Kdepak

Autoři studie přitom zpochybňují časté tvrzení, že firemní daně ve Spojených státech jsou vyšší než v jiných zemích. Dvě třetiny z korporací, jež zaznamenaly významné zisky v zahraničí i USA, platily v zahraničí z tamních zisků vyšší daně, než uhradily v USA z domácích zisků.

Do studie bylo zahrnuto 280 firem z žebříčku Fortune 500, které ve sledovaném období zaznamenaly zisky. Společnosti, které v letech 2008 až 2010 měly alespoň jednou ztrátu, byly ze studie vyřazeny. Sledované firmy celkem dosáhly zisku před zdaněním ve výši 1,4 bilionu dolarů.

Ztráta 200 miliard

Mnohé z nich ze svých zisků sice skutečně zaplatily daň blížící se pětatřicetiprocentní americké firemní dani, řada ostatních ale kvůli různým daňovým úlevám a skulinám - v okamžiku, kdy prudce roste zadlužení Spojených států - neplatily žádné, anebo jen malé daně.
Dohromady tak těchto 280 firem ve skutečnosti mělo v průměru daňovou sazbu 18,5 procenta, a americká státní pokladna tak přišla o 200 miliard dolarů.

Vyšší daně obecně platí maloobchodní firmy a společnosti podnikající ve zdravotnictví, kde průměrná sazba přesahovala 30 procent. Korporace těžící ropu a plyn v průměru platily 15,7 procenta, finanční firmy 15,5 procenta a telekomunikační firmy 8,2 procenta. Plynárny a elektrárny v průměru platily 3,7 procenta. Nejméně se pak platilo ve strojním průmyslu, a to minus 13,5 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.