Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej jen s sebou platí i pro cukrárny a vinotéky. Odzvonilo také předzahrádkám, rozvoz je možný nonstop

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Michal SváčekMAFRA

PRAHA Někteří podnikatelé v pohostinství se v pondělní vládní vyhlášce „nenašli“, protože jejich byznys není čistě restaurační. Lidovky.cz proto zjišťovaly, jak to přesně bude například s cukrárnami a vinotékami.

Provoz těchto zařízení je specifický: nabízí totiž prodej i posezení zároveň. Řada zákazníků si do cukrárny zajde jen koupit zákusky a vyrazí si je sníst domů. To je pak zcela v souladu s míněním české vlády.

„Možný je jen prodej. Nesmí se jíst či pít uvnitř, tedy umožnit nákup, ale ne konzumaci, jídlo a pití si musí zákazníci odnést.“ řekl pro Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Cukrárny nebo pekárny podle něj mohou fungovat formou pultového prodeje, nemusí tedy zavádět výdejová okénka. 

Rozvoz jídla je podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Kláry Dolákové možný bez omezení, tedy i v noci. 

Sezení ani venku

Mnozí podnikatelé v pohostinství si však kladli otázku, jestli je možné zachovat venkovní posezení. „Všichni v tom tápeme, pravidla pro kavárny nebyla dobře vysvětlena. Ráda bych udělala alespoň venkovní sezení s ohřevem, ale nevím, jestli můžu,“ říká pro Lidovky.cz majitelka cukrárny Sladký život Jaroslava Procházková. 

Podle znění aktuální vyhlášky je konzumace v okolí stravovacích zařízení povolena za podmínky dodržení dvoumetrových rozestupů, cílené posezení je ale podle ministerstva zdravotnictví nežádoucí. „V souladu s platným usnesením vlády venkovní posezení být vytvořeno nemůže,“ sdělila Doláková. 

„Zatím udělám výdejní okénko jako na jaře a budu doufat, že lidé budou navzájem svoje podniky podporovat,“ dodává Procházková. 

Alkohol výhradně doma

Obdobně omezen bude také provoz vinoték. Lidé tedy můžou do provozovny vstoupit, nechat si natočit víno, ale posedět u sklenky už nesmí. A v případě vinoték je jasnější také otázka venkovních předzahrádek - součástí opatření je i zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech. 

Podobně se tato logika dotkne třeba řeznictví, která v některých obchodních domech nabízejí rychlé občerstvení s posezením. Tedy: sekaná v housce do ruky ano, ale nebude možné si tuto svačinu užít u stolku.

Restaurace a bary musejí mít od středy z vládního rozhodnutí zavřeno, jídlo a pití budou smět nabízet jen z okénka nebo rozvážet. I to je ale omezeno osmou hodinou večerní, kdy musí tento prodej ukončit. Tato opatření budou platit nejméně do 3. listopadu. Výjimku dostaly hotelové restaurace, které budou hostům k dispozici do osmi večer. 

,

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!