Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej jen s sebou platí i pro cukrárny a vinotéky. Odzvonilo také předzahrádkám, rozvoz je možný nonstop

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Michal SváčekMAFRA

PRAHA Někteří podnikatelé v pohostinství se v pondělní vládní vyhlášce „nenašli“, protože jejich byznys není čistě restaurační. Lidovky.cz proto zjišťovaly, jak to přesně bude například s cukrárnami a vinotékami.

Provoz těchto zařízení je specifický: nabízí totiž prodej i posezení zároveň. Řada zákazníků si do cukrárny zajde jen koupit zákusky a vyrazí si je sníst domů. To je pak zcela v souladu s míněním české vlády.

„Možný je jen prodej. Nesmí se jíst či pít uvnitř, tedy umožnit nákup, ale ne konzumaci, jídlo a pití si musí zákazníci odnést.“ řekl pro Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Cukrárny nebo pekárny podle něj mohou fungovat formou pultového prodeje, nemusí tedy zavádět výdejová okénka. 

Rozvoz jídla je podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Kláry Dolákové možný bez omezení, tedy i v noci. 

Sezení ani venku

Mnozí podnikatelé v pohostinství si však kladli otázku, jestli je možné zachovat venkovní posezení. „Všichni v tom tápeme, pravidla pro kavárny nebyla dobře vysvětlena. Ráda bych udělala alespoň venkovní sezení s ohřevem, ale nevím, jestli můžu,“ říká pro Lidovky.cz majitelka cukrárny Sladký život Jaroslava Procházková. 

Podle znění aktuální vyhlášky je konzumace v okolí stravovacích zařízení povolena za podmínky dodržení dvoumetrových rozestupů, cílené posezení je ale podle ministerstva zdravotnictví nežádoucí. „V souladu s platným usnesením vlády venkovní posezení být vytvořeno nemůže,“ sdělila Doláková. 

„Zatím udělám výdejní okénko jako na jaře a budu doufat, že lidé budou navzájem svoje podniky podporovat,“ dodává Procházková. 

Alkohol výhradně doma

Obdobně omezen bude také provoz vinoték. Lidé tedy můžou do provozovny vstoupit, nechat si natočit víno, ale posedět u sklenky už nesmí. A v případě vinoték je jasnější také otázka venkovních předzahrádek - součástí opatření je i zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech. 

Podobně se tato logika dotkne třeba řeznictví, která v některých obchodních domech nabízejí rychlé občerstvení s posezením. Tedy: sekaná v housce do ruky ano, ale nebude možné si tuto svačinu užít u stolku.

Restaurace a bary musejí mít od středy z vládního rozhodnutí zavřeno, jídlo a pití budou smět nabízet jen z okénka nebo rozvážet. I to je ale omezeno osmou hodinou večerní, kdy musí tento prodej ukončit. Tato opatření budou platit nejméně do 3. listopadu. Výjimku dostaly hotelové restaurace, které budou hostům k dispozici do osmi večer. 

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...