Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cupka už vyřadil sporné pohledávky za 17 miliard

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč.

Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy Kč zůstávají zatím nedořešené, z toho také jedna osmimiliardová od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO).

Sazka se proti pozastavení licence odvolá

Vedení Sazky dnes rozhodlo, že se odvolá proti dočasnému pozastavení loterijní licence.  Ministerstvo financí v pondělí pozastavilo Sazce licenci na
provozování číselných loterií kvůli tomu, že Sazka nevyplatila včas výhru ve Sportce za více než 103 milionů korun. Výhru však prý společnost splácí.

Mezi odmítnutými pohledávkami jsou i dvě více než osmimiliardové pohledávky totožné s pohledávkou OSZO. Ty podaly zahraniční společnosti Alfa Capital a Oldeira Anstalt. Dále Cupka odmítl řadu menších pohledávek.

Naopak uznal pohledávky společnosti Moranda za téměř 452 milionů korun nebo společnosti Sidereus Holding za 413 milionů korun. Stejně tak nepopřel pohledávky společnost KKCG za 874 milionů korun, GTech Global za 169 milionů korun, České spořitelny za 215 milionů korun, společnosti Telefónica O2 za 210 milionů Kč, Vodafonu za necelých 195 milionů korun, Citibank za 213 milionů korun nebo i Českého olympijského výboru za 3,8 milionu korun.

Pohledávka sdružení za Sazkou je neoprávněná

Pohledávka za společností Sazka za více než osm
miliard korun, kterou podalo Občanské sdružení Zelený ostrov, je podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla neoprávněna. Podle něj ji podaly neoprávněné osoby.

"Pohledávka nebyla podána oprávněnou osobou. Je sporná a přinášela by pro sdružení příliš vysoká rizika," uvedl Ertl, který se opatrovníkem sdružení stal dnes na základě rozhodnutí soudu. Svůj další postup ohledně pohledávky Ertl zatím nechtěl předjímat.

Spornou pohledávku podepsali šéf ČSTV Pavel Kořan, prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec a šéf výkonného výboru OSZO Jan Boháč.
Ten však byl již předtím ze svého postu odvolán; kolem jeho odvolání panují spory.

Přijata správcem byla i pohledávka ve výši pět miliard Kč, kterou přihlásila za držitele dluhopisů Sazky londýnská The Bank of New York Mellon. Tím mají držitelé dluhopisů jistotu účasti na schůzi věřitelů 26. května. Většina z dluhopisů patří PPF a KKCG.

"Sazka se insolvenčnímu správci k pohledávkám vyjádří ve stanoveném termínu, tedy do 26, května. Pokud to bude možné vyjádří se i dříve," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

U pohledávek za necelé 9,3 miliardy korun si Cupka vyžádal další doplnění. Jednou z těchto pohledávek je osmimiliardová pohledávka OSZO. Cupka již dříve sdružení vyzval, aby doložilo, zda tuto pohledávku zanesli soudu lidé oprávnění jednat jménem sdružení a zda ji má sdružení v účetnictví.

Místopředseda Českého olympijské výboru Jiří Kejval ve středu pohledávku zpochybnil s tím, že OSZO ji v účetnictví nemá.

Přezkum pohledávek je nutný kvůli schůzi věřitelů, která se uskuteční 26. května v Národním domě na Vinohradech. Od výše pohledávek se totiž odvíjí u jednotlivých věřitelů síla hlasovacího práva.

Vše o kauze Sazka

Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení. Pokud by se při něm ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.