Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čtyřem zemím EU hrozí, že nedodrží požadavky na rozpočet, varuje EK

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Rakousku, Itálii, Španělsku a Litvě hrozí, že v příštím roce nedodrží rozpočtová pravidla Evropské unie. Oznámila to v úterý Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí používajících jednotnou evropskou měnu.

Komise rovněž potvrdila, že bude při hodnocení rozpočtové disciplíny zemí eurozóny případ od případu zohledňovat možné dopady migrační krize. Podle agentury Reuters bude komise k výdajům souvisejícím s uprchlickou krizí přistupovat jako ke zvláštnímu případu a nebude je zahrnovat do výpočtu schodků. K ústupkům však bude ochotna až po důkladném přezkoumání těchto výdajů.

V pěti případech, včetně Slovenska, komise národní představu o rozpočtu na příští rok shledala v souladu s požadavky Paktu stability a růstu. Rozpočtové plány dalších sedmi zemí jsou podle komise „v zásadě v souladu“ s požadavky.

Mezi tyto země patří rovněž Francie, která by nicméně podle zprávy nemusela v příštím roce některé rozpočtové cíle splnit. Francouzský premiér Manuel Valls v úterý navíc uvedl, že Francie nebude schopna dodržet rozpočtové požadavky EU kvůli zvýšeným bezpečnostních výdajům po pátečních teroristických útocích v Paříži.

Francie se nyní nachází v disciplinárním řízení, protože její rozpočtový schodek překračuje tři procenta hrubého domácího produktu. Zemím nacházejícím se v tomto řízení stanovují ministři financí EU individuální rozpočtové cíle pro jednotlivé roky.

Zvláštní režim

Komise nezkoumala rozpočty Řecka a Kypru, protože tyto dvě země se nacházejí ve zvláštním ekonomickém režimu. Portugalsko doposud své rozpočtové plány nepředstavilo a komise zemi vyzvala, aby tak učinila co nejdříve.

„Tři roky po zavedení nového rozpočtového systému v eurozóně je většina zemí v souladu či v zásadě v souladu s požadavky,“ uvedl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. „Eurozóna pokračuje ve zlepšování stavu veřejných financí. Přispívá k tomu posilující hospodářské oživení,“ dodal.

Z plánů předložených 16 členskými státy eurozóny vyplývá, že souhrnný rozpočtový deficit těchto zemí by měl v příštím roce klesnout na 1,7 procenta hrubého domácího produktu z letošních 1,9 procenta. Zadlužení v eurozóně by se podle těchto plánů mělo napřesrok snížit pod 90 procent HDP z letošních 91,1 procenta HDP.

„Poprvé od začátku krize vidíme také pokles dluhu. Situace v jednotlivých zemích je však rozdílná a problém vysokého zadlužení nadále brání rychlejšímu (hospodářskému) oživení. Je důležité, aby vlády pokračovaly v zodpovědné rozpočtové politice,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....