11. prosince 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Czech Coal se nevzdává, boj v české energetice chce přenést do Evropy

Elektrárna Opatovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Opatovice | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina Czech Coal podala rozklad proti listopadovému rozhodnutí antimonopolního úřadu, kterým schválil prodej společnosti International Power Opatovice společnosti skupiny J&T. Podle Czech Coal je rozhodnutí nesprávné, protože tuto fúzi má vzhledem k její velikosti a významu posuzovat Evropská komise.

"ÚOHS vychází z vlastního velmi úzkého vymezení skupiny J&T, která podle něj v energetice a teplárenství vůbec nepodniká, a proto se nejednalo o fúzi, která by mohla narušit hospodářskou soutěž," uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná. Kvůli této konstrukci se řad v podstatě nijak nevypořádal s námitkami Czech Coal, podle nichž by měla dopady spojení posuzovat EK, dodala.

Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí podle Novotné vychází z toho, že společnosti dosud prezentované jako součást skupiny J&T tvoří tři na sobě nezávislé skupiny. "Jde o ´samostatnou´ skupinu J&T kontrolovanou Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem, ´samostatnou´ skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH) kontrolovanou mimo jiné Patrikem Tkáčem, a ´samostatnou´ skupinu J&T Investment Advisors kontrolovanou Danielem Křetínským (kontroluje například podíl v německém dolu MIBRAG)," uvedla Czech Coal.

Novotná konstatovala, že z této interpretace ÚOHS vyplývá, že navzdory mediálním prohlášením těchto společností nevidí žádné jejich vztahy. "Tyto závěry jsou krajně nepřesvědčivé. Prokazatelně totiž existuje propojení mezi těmito třemi skupinami," zdůraznil generální ředitel a předseda představenstva společnosti Czech Coal Petr Pudil.

Dle informací z médií mají být součástí této transakce dokonce i skupiny ČEZ, EnBW a Dalkia, které představují významné hráče na evropském energetickém trhu, doplnila Novotná.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří firmy Litvínovská uhelná spravující největší uhelné ložisko v ČR, Vršanská uhelná s životností zásob v rámci stávajících územních limitů až do roku 2058, Czech Coal Services poskytující sdílené služby těžebním společnostem a řada dalších obslužných firem. Do skupiny byla letos organizačně včleněna také společnost REN Power CZ a firma FitCraft Production.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.