11. prosince 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Czech Coal se nevzdává, boj v české energetice chce přenést do Evropy

Elektrárna Opatovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Opatovice | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina Czech Coal podala rozklad proti listopadovému rozhodnutí antimonopolního úřadu, kterým schválil prodej společnosti International Power Opatovice společnosti skupiny J&T. Podle Czech Coal je rozhodnutí nesprávné, protože tuto fúzi má vzhledem k její velikosti a významu posuzovat Evropská komise.

"ÚOHS vychází z vlastního velmi úzkého vymezení skupiny J&T, která podle něj v energetice a teplárenství vůbec nepodniká, a proto se nejednalo o fúzi, která by mohla narušit hospodářskou soutěž," uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná. Kvůli této konstrukci se řad v podstatě nijak nevypořádal s námitkami Czech Coal, podle nichž by měla dopady spojení posuzovat EK, dodala.

Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí podle Novotné vychází z toho, že společnosti dosud prezentované jako součást skupiny J&T tvoří tři na sobě nezávislé skupiny. "Jde o ´samostatnou´ skupinu J&T kontrolovanou Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem, ´samostatnou´ skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH) kontrolovanou mimo jiné Patrikem Tkáčem, a ´samostatnou´ skupinu J&T Investment Advisors kontrolovanou Danielem Křetínským (kontroluje například podíl v německém dolu MIBRAG)," uvedla Czech Coal.

Novotná konstatovala, že z této interpretace ÚOHS vyplývá, že navzdory mediálním prohlášením těchto společností nevidí žádné jejich vztahy. "Tyto závěry jsou krajně nepřesvědčivé. Prokazatelně totiž existuje propojení mezi těmito třemi skupinami," zdůraznil generální ředitel a předseda představenstva společnosti Czech Coal Petr Pudil.

Dle informací z médií mají být součástí této transakce dokonce i skupiny ČEZ, EnBW a Dalkia, které představují významné hráče na evropském energetickém trhu, doplnila Novotná.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří firmy Litvínovská uhelná spravující největší uhelné ložisko v ČR, Vršanská uhelná s životností zásob v rámci stávajících územních limitů až do roku 2058, Czech Coal Services poskytující sdílené služby těžebním společnostem a řada dalších obslužných firem. Do skupiny byla letos organizačně včleněna také společnost REN Power CZ a firma FitCraft Production.

ČTK, Lidovky.cz

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?