25. ledna 2012 15:53, aktualizováno  17:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Czech Coal: zaměstnanci nám ukradli 100 milionů

Uhelné brikety se stávají minulostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelné brikety se stávají minulostí. | foto: ČTK

MOST Těžařská firma Czech Coal tvrdí, že přišla kvůli podvodům svých zaměstnanců o minimálně 100 milionů korun. Zaměstnanci prodejního oddělení prý prodávali uhlí dalším obchodníkům záměrně pod cenou, přičemž z celé akce měli také prospěch.

Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo vedení společnosti.

Téměř rok trvající vyšetřování odhalilo organizovanou skupinu zaměstnanců společnosti Czech Coal, kteří bez vědomí představenstva prodávali obrovské množství tříděného uhlí za výrazně nižší ceny. Ty byly určovány na základě dohody mezi kupujícím a některými pracovníky Czech Coalu, kteří na těchto obchodech byli osobně finančně zainteresováni.

"Vzhledem k vzniklé situaci bude okamžitě zrušen celý odbor nákupu a prodeje uhlí Czech Coalu," uvedla mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

"Bude podáno trestní oznámení a přijata taková bezpečnostní opatření, aby se situace již nemohla opakovat," dodala mluvčí. Zaměstnanců odboru je podle ní zhruba do 20, do podvodů je ale zapojená jen část. Vyšetřování firma zatím více komentovat nebude.

Czech Coal těží hnědé uhlí na největším ložisku v Česku. Firma patří finančníkovi Pavlu Tykačovi. Společnost je pokračovatelkou někdejší Mostecké uhelné společnosti a podle vytěženého objemu hnědého uhlí je druhý největší ze tří českých těžařů.

Konkurenční Severočeské doly vloni získaly nadpoloviční podíl české těžby, z ní ale dodávají hlavně mateřskému ČEZ, takže největší podíl na prodejním trhu má stále Czech Coal.

Hospodářské výsledky za rok 2011 firma zatím nezveřejnila, v roce 2010
utržila 10,88 miliardy korun. Meziročně to bylo o 1,89 miliardy méně. Klesl jí i zisk z 3,3 na 2,2 miliardy korun. Výsledky za rok 2010 firma
zveřejnila na svém webu.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz