Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

CzechInvest: Česko zaznamenává velký zájem čínských investorů

Investice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko nyní zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů. Dosud byl podíl přímých čínských investic zprostředkovaných vládní agenturou CzechInvest oproti jiným zemím, jako je například Německo, Japonsko či USA, nevýrazný.

Za posledních pět let pomohl CzechInvest zprostředkovat jen šest čínských investic do Česka v hodnotě 1,26 miliardy korun. Vytvoří přes 400 pracovních míst. Informace uvedl CzechInvest.

„V současné době však zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o ČR, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty. Tomu nahrává i nedávné otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů na český trh,“ uvedla mluvčí agentury Petra Menclová.

Dosud se mezi největší čínské investory v ČR řadily firmy Solar Express, Yapp Czech Automotive Systems, Shanghai Maling, Saar Gummi Czech a CNR.

Čínská finanční a energetická společnost CEFC v pátek oznámila, že koupila 60procentní podíl ve fotbalové Slavii. Společnost už ve čtvrtek uvedla, že zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta.

CEFC rovněž kupuje Martinický palác na Hradčanském náměstí a budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě.

Jak uvedl server Lidovky.cz, firma jedná i o koupi soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service. Čínský internetový prodejce Alibaba má zase údajně zájem o pozemky v chebské průmyslové zóně.

ČR má s Čínou sedm společných podniků působících v tuzemsku. Celkový obrat těchto podniků za celou dobu jejich působení dosáhl 4,1 bilionu Kč (170 mld. dolarů), vyplývá z údajů Hospodářské komory. Čína je po Německu druhý největší dovozce. V případě exportu je na 18. místě. „Existuje tu tedy obrovský potenciál pro rozvoj společného podnikání,“ uvedl zástupce ředitele zahraničního odboru komory Petr Talafús.

„Myslím, že se jasně ukazuje, že renesance obchodních vztahů s Čínou má své výsledky a pro velmoc s největší ekonomikou světa se stáváme významným partnerem v Evropě. Zvyšující se počet čínských investic v naší zemi je důkazem toho, že Čína má důvěru v rostoucí a stabilní českou ekonomiku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Brána do Evropy

Podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy a šéfa BRANO Group Pavla Juříčka si Čína Česko před lety vytipovala jako bránu do Evropy. „Riziko, že čínské firmy převezmou český byznys, a budou dovážet komponenty například pro automobilový průmysl či strojírenství, je minimální. Nebojme se toho,“ uvedl Juříček.

Číně se věnuje také pasáž v dnes zveřejněné výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2014. „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků,“ píší zpravodajci.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....