27. února 2012 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Dá se na pražské burze vydělat?

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

Ano, a velmi pěkné peníze! Podívejme se na vývoj akcií v Praze od začátku roku. Po prudkém propadu pražské burzy ve druhé polovině loňského roku přálo štěstí odvážným investorům na začátku roku letošního, a to především díky stupňování dluhové krize v Evropě.

Například akcie Erste Bank posílily za necelé dva měsíce až o neuvěřitelných 35 procent (470 korun proti 350 korunám na začátku roku), a to si troufnu říci, že jsou i nadále podhodnocené.

Také znovuobjevení dividendových titulů, jako je ČEZ nebo Telefónica O2, přineslo do Prahy oživení. Telefónica nalezla cestu, jak nadále držet výplatu své dividendy na úrovni čtyřiceti korun (což činí devět procent roční dividendový výnos!), a tak je její růst nad 400 korunovou úroveň podle mého názoru nevyhnutelnou nutností. U ČEZ pak můžeme čekat zlepšená čísla pro letošní rok přibližně o deset procent proti roku 2011.

Pražská burza cenných papírů je samozřejmě pod vlivem vyspělých velkých akciových trhů. Oživení přichází později, výprodeje dříve. Tak to je, a kdo je zvyklý pražskou burzu sledovat, vnímá to. Teď je, po rychlém růstu trhů od začátku roku, na programu korekce, která zákonitě dříve či později přijít musí.

Trpělivý investor si tedy počká. A podle mě se opět naskytnou zajímavé ceny k nákupu u hlavních titulů - ČEZ pod 800 korun, Erste pod 400 korun.

Kombinace relativně konzervativního ČEZ či Telefóniky a rizikovější a volatilnější akcie Erste Bank může investorům přinést zajímavé zhodnocení i v našich relativně skromných poměrech pražské burzy. Tuzemský investor se totiž podle mého názoru nejlépe orientuje právě na domácím trhu, kde má nejblíže k informacím, má širokou paletu informačních zdrojů, chápe specifika domácího trhu.

Myšlenka, že ze středu Evropy člověk rozbije americkou Wall Street, je spíše snílkovství než reálná možnost. Držme se proto domácího, pražského trhu, i ten nabízí pro domácí poměry dostatečně likvidní tituly, které skýtají solidní potenciál zhodnocení. Jen je zapotřebí obrnit se trpělivostí a počkat si po letošním růstovém začátku na korekci cen!

Michal Semotan, makléř J&T Banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!