7. listopadu 2011 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ďábelský výnos 6,66 procent. Itálie se řítí do pekel

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM Euro v pondělí oslabilo vůči americkému dolaru kvůli obavám ohledně evropské dluhové krize, které se nyní soustředí na Itálii. Úroky u italských dluhopisů totiž dosáhly největší hodnoty v historii. Platí přitom, že čím vyšší úrok státní dluhopis má, tím nižší je důvěra investorů ve schopnost země ho splatit.

Informoval o tom server BBC. Vysoké úroky odrážejí obavy ohledně politické nejistoty, která v Itálii panuje. Řím tak musí za své půjčky platit mnohem více, což posiluje obavy o zdraví třetí největší ekonomiky eurozóny.

Náklady italské vlády na půjčky stouply na nejvyšší úroveň v historii
eurozóny. Výnos desetiletých dluhopisů se vyšplhal až na 6,66 procenta.

Stoupl rovněž výnos z italských ročních dluhopisů, konkrétně z páteční hodnoty 5,5 procenta na pondělních 6,3 procenta. Výnos z ročních německých dluhopisů pro srovnání činí jen 0,26 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Kurz eura sice přechodně podpořily zprávy o možné rezignaci italského premiéra Silvia Berlusconiho, ty byly ale později popřeny. "Jiný lídr by pravděpodobně mohl mít větší podporu parlamentu a přinést více reforem," upozornil analytik Marcus Hettinger ze společnosti Credit Suisse.

Euro reaguje negativně

Kolem 14:15 SEČ euro vůči dolaru kleslo o 0,3 procenta na 1,3755 USD. Vůči švýcarskému franku však jeho kurz stoupl o 1,1 procenta na 1,2333 CHF. Dolar vůči franku posílil dokonce o 1,7 procenta na 0,8976 CHF, napsala agentura Reuters.

Švýcaři intervenují

Dolů zamířil rovněž švýcarský frank poté, co šéf švýcarské centrální banky naznačil, že jeho kurz zůstává nadhodnocený.

Předseda švýcarské centrální banky Philipp Hildebrand v rozhovoru pro švýcarský list NZZ uvedl, že banka je připravena uskutečnit další kroky k oslabení domácí měny, pokud to budou vyžadovat hospodářské vyhlídky a vývoj cen. "Frank má při současném kurzu stále vysokou hodnotu vůči euru," upozornil.

Lidovky.cz, ČTK