24. dubna 2009 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dacii krize vyhovuje, zvyšuje výrobu

Logo automobilky Dacia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky Dacia. | foto: Reprofoto

BUKUREŠŤ Rumunská automobilka Dacia, kterou vlastní francouzský Renault, zvýší od poloviny června denní výrobu o 12 procent a najme další zaměstnance. Důvodem je oživení poptávky v několika zemích Evropské unie způsobené vyplácením šrotovného.

Země jako Německo, Itálie a Španělsko zavedly v uplynulých měsících systém pobídek na podporu problémovému automobilovému sektoru postiženému recesí a slabou poptávkou. Pobídky k nákupu nových aut zvýšily mezi spotřebiteli zájem hlavně o levná auta. Dacie nabízí rodinný vůz Logan, který stojí pouze 6000 eur (160.100 Kč).

Průměrná denní výroba Dacie se má od 15. června zvýšit na 1340 vozů z dosavadních 1200. Dostane se tak do blízkosti loňského maxima, které činilo 1360 vozů denně. Firma také najme téměř 500 zaměstnanců a prodlouží pracovní smlouvy dalším 400 zaměstnanců. Automobilka v Rumunsku zaměstnává 14.000 osob.

Prudký pokles prodeje aut v západní Evropě přiměl Dacii od loňského listopadu několikrát pozastavit výrobu. K podobnému kroku byly nuceny přistoupit i další automobilky, napsala agentura Reuters. Renault koupil Dacii v roce 1998. Loňský prodej vozů Dacia stoupl o 11,7 procenta.

Pobídky v evropských zemí pomáhají k růstu prodeje také české automobilce Škoda Auto. Ta nyní znovu zvažuje zavedení pracovních sobot, kvůli kterým by musela přijmout přes pracovní agentury až 1000 lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!