28. července 2011 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dálniční známky až za 1500 korun

Dálniční křižovatka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční křižovatka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) chce od 1.ledna 2012 zdražit mýtné o čtvrtinu a více - až 1500 korun by měli zaplatit i řidiči za dálniční známku. Ministr to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).

Podle listu tak chce Dobeš posílit rozpočet poté, co se mu nepodařilo přesvědčit ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že na dopravu je potřeba o 14 miliard více než v letošním roce, a musí se smířit jen se čtyřmiliardovým navýšením rozpočtu.

"Počítáme s tím, že mýtné od příštího roku zdražíme o čtvrtinu. Zdražíme i dálniční známky, ještě analyzujeme, zda o 100, 200 nebo 300 korun," uvedl Dobeš. Jeho úředníci ale podle deníku počítají evidentně se zdražením na horní hranici.

"Předpokládáme, že zdražení dálničních známek nám přinese 700 milionů korun navíc," upřesnil náměstek ministra Lukáš Hampl. V praxi to znamená, že každý řidič od ledna za dálniční známku utratí zhruba o 300 korun navíc, vypočítává list. Zdražení mýtného by mělo posílit rozpočet o dvě miliardy korun.

Dopravci s tím počítají
Od Nového roku tak podle HN například cesta kamionu se třemi nápravami mezi Prahou a Brnem vyjde o více než 200 korun dráž než letos. Dopravci s tímto nárůstem počítají. "Jde o pokračování dohody mezi námi a ministerstvem dopravy, kterou jsme uzavřeli loni ještě s Vítem Bártou," řekl listu mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Dobeš zdražení poprvé připustil minulý týden, tehdy o něm ale v HN mluvil pouze jako o možnosti. Poté, co vláda schválila výdaje a příjmy jednotlivých rezortů, však musí se zdražením známek a mýta počítat jako s jistotou už pro příští rok.

Loni stát utržil za prodej dálničních známek přes tři miliardy korun. Částka zaplacená na dálničních kuponech přitom představovala zhruba polovinu toho, co řidiči odvedli na elektronickém mýtném.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!