13. července 2010 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další adept na bankrot? Portugalsku spadl rating o dva stupně

Stará čtvrť Bairro alto v Lisabonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stará čtvrť Bairro alto v Lisabonu |

LISABON Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hlavní rating Portugalska na stupeň A1. Je to snížení o dva stupně, rating ale zůstává v horní části investičního pásma.

Moody's svůj krok zdůvodnila zhoršením finančních parametrů země ve střednědobém výhledu. Nicméně výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura další snížení zatím neplánuje.

Čtěte více:


Agentura svůj krok zdůvodnila zhoršením finančních parametrů země ve střednědobém výhledu. Moody's má obavy hlavně z poklesu finanční síly země a očekává, že hospodářský růst bude v dohledné době slabý. Zlepšení nelze čekat dříve, než se projeví započaté strukturální reformy, což ale bude až ve střednědobém a dlouhodobém výhledu.

Moody's také uvedla, že Portugalsko možná bude v příštím roce potřebovat další úsporná opatření, pokud má splnit náročné fiskální cíle. Portugalské ministerstvo financí uvedlo, že se snížením ratingu se počítalo, přiznalo ale, že ani priority fiskální konsolidace nemusí zaručit, že se ekonomický růst rychle obnoví.

Snížení ratingu krátce oslabilo kurz eura, to se ale brzy vzpamatovalo, když se ukázalo, že Řecko bez problémů prodalo krátkodobé státní dluhopisy a navíc ve větším objemu, než se čekalo. Atény chtěly prodat dluhopisy v objemu 1,25 miliardy eur, nakonec ale upsaly papíry za 1,625 miliardy eur.

Zvýšil se ale úrok, který dosáhne 4,65 procenta. Moody's se tak více přiblížila konkurenční ratingové agentuře Standard & Poor's, která má rating Řecka na stupni A minus. "Nemá to takové dopady,
jaké by to mělo v případě, že by rating snížila například S&P, protože Moody's se jen přiblížila jejich ratingu," poznamenal analytik finančního domu Nomura Sean Maloney.

S&P snížila rating Portugalska na zmíněnou známku A minus už v dubnu. Na rozdíl od Moody's má však pro svou ratingovou známku negativní výhled, což znamená, že může Portugalsku rating ještě snížit.

ČTK, Lidovky.cz