14. prosince 2015 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další Amazon v Česku. Zásilkový gigant otevře centrum na kraji Prahy

Amazon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon - ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Americká společnost Amazon plánuje přesunout své centrum pro vrácené zboží z Dobrovíze do pražských Horních Počernic. Nové centrum chce firma otevřít na konci příštího roku.

V nové hale o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních firma zaměstná tři tisíce lidí, z nichž tisíc přejde právě z Dobrovíze. Česká vláda v pondělí také schválila znění memoranda o porozumění, které má být podepsáno mezi americkou společností, státem a dalšími dotčenými subjekty.

Nová hala má sloužit evropským zákazníkům společnosti, kteří vracejí či reklamují zboží zakoupené na stránkách e-shopu.

„Nové návratové centrum zaměstná tři tisíce lidí, tisíc zaměstnanců se přestěhuje z Dobrovíze a další dva tisíce do nového centra nastoupí během tří let od uvedení do provozu,“ uvedl Amazon.

Nedávno otevřené distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi zůstane.

Nové návratové centrum bude umístěno na okraji Prahy v již existující průmyslové zóně P3 Prague Horní Počernice. Postaví ho společnost P3 Logistic Parks. „V této lokalitě máme stavební povolení pro čtyři haly, ale byli jsme schopni změnit naše plány tak, abychom Amazonu mohli nabídnout prostory pro jeho návratové centrum,“ uvedl generální ředitel P3 Ian Worboys.

OBR AMAZON

  • Amazon v ČR v roce 2013 otevřel v Dobrovízi centrum vráceného zboží. Od června v Praze také funguje česká kancelář firmy.
  • V září společnost v Dobrovízi spustila provoz svého prvního českého distribučního centra. Firma původně chtěla postavit distribuční centrum v Brně, od tohoto záměru ale ustoupila.
  • Amazon zahájil svou činnost na internetu v červenci 1995.
  • Nyní je největším internetovým obchodem na světě a na špici amerických prodejců vystřídal firmu Walmart.
  • V Evropě má Amazon 28 distribučních center, celkem na světě 96.

„Jsme vděční politikům na místní i celostátní úrovni za jejich podporu, díky které jsme se rozhodli rozšířit naše působení v zemi a přestěhovat naše návratové centrum do Horních Počernic,“ dodal viceprezident Amazonu pro Evropu Roy Perticucci.

Memorandum předpokládá, že provoz centra Amazonu vyvolá dopravní zatížení v rozsahu 250 osobních aut a 105 nákladních aut denně v hlavní sezóně, trvající tři měsíce. Maximální dopravní zatížení má být až 340 osobních aut a až 165 nákladních aut denně.

„Provozní požadavky Amazonu ohledně dopravního zatížení jsou tak až o 50 procent nižší než stávající dopravní zatížení povolené dle stávající EIA,“ uvádí memorandum. Dokument počítá také s možnými stavebními úpravami sjezdu z rychlostní silnice R10 (D10), které mají zajistit napojení průmyslové zóny.

Amazon uvádí, že v Česku dostávají zaměstnanci nástupní plat 110 korun na hodinu. Po dvou letech si vydělají 118 korun na hodinu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!