26. listopadu 2015 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další antibiotika v medu. Inspekce je objevila opět u značky Včelpo

Dědečkův med firmy Včelpo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dědečkův med firmy Včelpo | foto: http://www.vcelpo.cz/dedeckuv-med-a-pochoutka/

BRNO Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost antibiotik v dalších 19 vzorcích medu, které vyrábí společnost Včelpo. Jde o 21 šarží. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

O prvních dvou vzorcích informoval před týdnem ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Ministr minulý týden řekl, že množství antibiotik by nemělo být pro lidský organismus nebezpečné.

„Další rozbory potvrdily přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů, tedy sulfathiazolu a asulfadimidinu. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky,“ sdělil Kopřiva. V medu se nesmí vyskytovat.

Všechny šarže odebrala Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v Kauflandu a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden.

Mixování zahraničních medů

Antibiotika se do medu dostala pravděpodobně z příměsi zahraničního medu. Většina medů nesla označení, že jde o český výrobek. Některé přiznávaly, že jsou mixem medů ze zemí Evropské unie a z dalších zemí. Jde o různé medy společnosti Včelpo v balení 450 a 900 gramů.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů (ČSV), který ministerstvo podporuje dotacemi. Předsednictvo republikového výboru ČSV zasedalo v pondělí a odvolalo dozorčí radu Včelpa. V prosinci na sjezdu zvolí i nové předsednictvo firmy. Svaz nyní zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel firmě med označený za český prodal. Firma si začne uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.

ČTK