18. srpna 2011 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další černý čtvrtek: trhy v USA i v Evropě padají

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Americké akcie zahájily dnešní obchodování silným poklesem, který se po několika minutách zrychlil. Trh reagoval na sérii nových statistických dat, z nichž je patrné, že růst největší ekonomiky světa zpomaluje.

Hlavní indexy ztrácely kolem čtyř procent, přechodně ale byly jejich ztráty i více než pětiprocentní. Nervozitu zvýšila také zpráva, že americké úřady v obavách z šíření dluhové krize více kontrolují pobočky evropských bank v USA.

VRÁTÍ SE KRIZE?


Prudce klesají také západoevropské akcie. Hlavní index odpoledne ztrácel až pět procent. Největší propad postihl banky, některé z nich ztrácely i více než deset procent. Hlavní příčinou jsou obavy z výraznějšího zpomalení tempa růstu globální ekonomiky a také zprávy, že se Američané obávají zavlečení dluhové krize z Evropy do svého finančního systému.

Čím dál tím horší zprávy
Známky výraznějšího zpomalení hospodářského růstu se objevují už více dnů, nově k nim přibyla zpráva o růstu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA. K tomu se přidávají známky dalšího růstu inflace, i když za ni v červenci částečně mohly vyšší ceny pohonných hmot. Vyšší však byly i ceny potravin a oblečení.

Prudký růst naopak obnovil index volatility VIX, přezdívaný indikátor
strachu. Přidal více než 30 procent a vrátil se nad 41 bodů. Přiblížil se tak hodnotám, na nichž byl asi před týdnem a které byly nejvyšší od května loňského roku.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?