Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další černý čtvrtek: trhy v USA i v Evropě padají

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Americké akcie zahájily dnešní obchodování silným poklesem, který se po několika minutách zrychlil. Trh reagoval na sérii nových statistických dat, z nichž je patrné, že růst největší ekonomiky světa zpomaluje.

Hlavní indexy ztrácely kolem čtyř procent, přechodně ale byly jejich ztráty i více než pětiprocentní. Nervozitu zvýšila také zpráva, že americké úřady v obavách z šíření dluhové krize více kontrolují pobočky evropských bank v USA.

VRÁTÍ SE KRIZE?


Prudce klesají také západoevropské akcie. Hlavní index odpoledne ztrácel až pět procent. Největší propad postihl banky, některé z nich ztrácely i více než deset procent. Hlavní příčinou jsou obavy z výraznějšího zpomalení tempa růstu globální ekonomiky a také zprávy, že se Američané obávají zavlečení dluhové krize z Evropy do svého finančního systému.

Čím dál tím horší zprávy
Známky výraznějšího zpomalení hospodářského růstu se objevují už více dnů, nově k nim přibyla zpráva o růstu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA. K tomu se přidávají známky dalšího růstu inflace, i když za ni v červenci částečně mohly vyšší ceny pohonných hmot. Vyšší však byly i ceny potravin a oblečení.

Prudký růst naopak obnovil index volatility VIX, přezdívaný indikátor
strachu. Přidal více než 30 procent a vrátil se nad 41 bodů. Přiblížil se tak hodnotám, na nichž byl asi před týdnem a které byly nejvyšší od května loňského roku.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?