Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner opraví sousedům střechy, jinde pomohl Bakala nebo odpadky

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

PRAHA Modrava "žije" z miliardáře Zdeňka Bakaly, Petrůvky profitují na odpadcích, v Pasekách nad Jizerou zase vydělávají lyžařské vleky. K nejbohatším obcím se nově možná přidají Břve nedaleko Prahy. Stavět tam totiž chce nejbohatší Čech, miliardář Petr Kellner.

Kellner plánuje v obci Břve vybudovat golfové hřiště a také domy. Místním plány miliardáře vadily a sepsaly kvůli nim petici. Teď však otáčí, Kellner jim totiž slíbil peníze, když od protestů upustí. "Každé domácnosti v obci Břve je společnost PPF Real Estate připravena poskytnout individuální dotaci, kterou bude možné využít na rekonstrukci vnějšího pláště domu, na výměnu topného systému, na výměnu oken nebo na rekonstrukci střechy," upozornil na miliardářovu strategii server iDnes.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Kellner chce do Břvů investovat 100 milionů

Do obce se dvěma stovkami obyvatel chce PPF investovat celkem 100 milionů. Jenže pouze v případě, že zastupitelstvo změní územní plán podle přání Kellnera. "Obec by se mohla posunout dál. PPF by tam pro obyvatele mohla vystavět chodníky, osvětlení a opravit komunikace," plánuje starosta Jaroslav Kratochvíl.

Obyvatelé teď shromažďují podpisy pod petici, která Kellnerův projekt podporuje, s nápadem souhlasí i starosta Kratochvíl. Pokud Kellnerova společnost místní přesvědčí, stavět se začne za dva roky.

Modrava

Modrava

Nejbohatší obce v Česku

1. MODRAVA (1 467 057 Kč*)
Žebříček nejbohatších obcí vede od té doby, co se tam v roce 2007 přistěhoval miliardář Zdeněk Bakala. Hlavním příjmem obce jsou jeho daně.

2. PETRŮVKY (205 753 Kč) 
Vesnička na Třebíčsku bohatne od roku 1994, kdy tam vznikla skládka komunálního odpadu. Za odpad inkasuje 16 milionů ročně, provoz skládky přijde na šest milionů.

3. PASEKY NAD JIZEROU (84 581 Kč) 
Příjmy krkonošské obce pocházejí od lyžařů, obec provozuje tři vleky, za víkend vydělají i čtvrt milionu korun. Díky dotacím obec vybudovala kanalizaci za 80 milionů korun.

4. BOŽÍ DAR (80 388 Kč)
Jedno z nejmenších měst v Čechách vydělává na lyžařích a turistickém ruchu. Plánuje rozšířit nabídku atrakcí o devítijamkové golfové hřiště.

5. TEMELÍN (63 886 Kč) 
Hlavním zdrojem příjmů jihočeské obce je ČEZ a Jaderná elektrárna Temelín, formou daní i darů. Obec investuje především do kanalizace a komunikací

* Zisk na jednoho obyvatele za rok 2010. Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Šumavské Bakalovo: nejbohatší vesnice v Česku

Šumavské vísce Modrava, kde žije šedesát stálých obyvatel, se život začal měnit v roce 2007, kdy se sem přistěhoval miliardář Zdeněk Bakala a začal zde platit daně. Na okraji obce si v lese vybudoval sídlo z větší části zapuštěné do země a začal investovat. Za 25 milionů korun tu vybudoval vodovod, turistické centrum, parkoviště pro více než stovku vozů a kongresové, školicí a výstavní centrum.

V obci má vzniknout i víceúčelový sportovní areál a dětské hřiště. Modrava si navíc od státu koupila dvacet hektarů luk a dva hektary lesa, na nichž hodlá vybudovat vzdušné a sluneční lázně. Každá rodina, která na Modravě trvale žije, navíc od obce dostává dvacet tisíc porodného, tři tisíce korun na osobu jako novoroční příspěvek a pět tisíc pro děti na letní tábor.

Petrůvky zbohatly na skládce

Když se na počátku devadesátých let hledalo na Třebíčsku místo pro skládku komunálního odpadu, většina obcí se bránila, že nebude trpět zápach. Petrůvky ale neváhaly a skládka zahájila provoz v roce 1994. Dnes se sem sváží odpad ze 166 obcí a Petrůvky s osmdesáti obyvateli za to inkasují ročně více než 16 milionů korun. Provoz skládky přijde na šest milionů korun ročně, zhruba deset milionů tedy obci zbude.

Petrůvky

Petrůvky

Pasekám nad Jizerou vydělávají lyžaři

Třetí nejbohatší obec v Česku v západních Krkonoších bohatne na zimním sportu. Provozuje tři vleky a když je zimní víkend opravdu vydařený, vydělá na lyžařích i čtvrt milionu korun. Obec investovala 80 milionů do kanalizace, opravila budovu obecního úřadu, kde pronajala prostor pro restauraci a penzion, z jejichž pronájmu také inkasuje.

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

Moravský Kuvajt - obec s největšími zásobami ropy a zemního plynu

Obec Dambořice přezdívané moravský Kuvajt

Obec Dambořice přezdívaná moravský Kuvajt

Jihomoravská obec Dambořice se sice do první pětky nejbohatších obcí v Česku neprobojovala, za zmínku ale stojí proto, že se tu našly dosud největší zásoby ropy a zemního plynu na českém území - odtud i přezdívka moravský Kuvajt. Místní ložisko představuje svou produkcí téměř 55 procent denní těžby ropy v Česku. Ropa se tu začala těžit v roce 1993 a zásoby vydrží ještě na několik let.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.