3. prosince 2013 14:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další daňová razie: 270 vyšetřovatelů zasahovalo v Commerzbank

Centrála Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrála Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Reuters

BOCHUM Vyšetřovatelé v úterý dopoledne provedli koordinovaný zásah ve zhruba 40 pobočkách finančního ústavu Commerzbank po celém Německu. Důvodem je napomáhání k daňovým podvodům údajně za stovky milionů eur. Podle bochumského státního zastupitelství není podezřelá samotná druhá největší banka v zemi, ale pracovníci zahraniční pojišťovny, která s ní spolupracuje.

Podle serveru hospodářského listu Handelsblatt se rozsáhlé razie účastnilo na 270 vyšetřovatelů, kteří zasahovali nejen ve filiálkách banky, ale i v její centrále ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Vyšetřování nesměřuje proti bance, ale proti jednotlivým spolupracovníkům jiného poskytovatele finančních služeb," potvrdil agentuře DPA mluvčí Commerzbank.

Loni policie zasahovala v jiné bance

Německý finanční ústav podle DPA spravuje úschovny dotyčné pojišťovny, jejíž jméno úřady nezveřejnily. Podle Handelsblattu se jedná o dceřinou společnost pojišťovny Generali se sídlem v Irsku.

Podezřelí, že napomáhali k ukrývání peněz před zdaněním, jsou její pracovníci ve více než 200 případech, a to už od roku 2006. S německými klienty údajně uzavírali smlouvy, které se tvářily jako daňově zvýhodněné životní pojistky, ve skutečnosti ale šlo o skryté kontrakty na správu majetku.

"Tímto způsobem mělo být dotyčným klientům umožněno nezdanit získané kapitálové výnosy," přiblížilo bochumské státní zastupitelství.

Vyšetřování spustilo jedno daňové přiznání

Podle informací Handelsblattu si úřady od razie slibovaly, že naleznou důkazy o daňových podvodech za několik stovek milionů eur. Minimální vklady do zmiňovaných smluv podle listu činily 500 tisíc eur (13,7 milionu korun), běžně se ale prý jednalo o mnohamilionové částky.

Vyšetřování podle Handelsblattu spustilo zářijové odhalení nesrovnalostí u jednoho daňového přiznání v nejlidnatější německé spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?