10. prosince 2010 12:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další možný kartel, Evropská komise prošetřuje cementáře

Staveniště Justičního centra v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staveniště Justičního centra v Brně. | foto: Standa KrupařLidové noviny

BRUSEL Evropská komise prošetřuje možný kartel výrobců cementu v deseti zemích Evropské unie. Jednou z nich je Česko. Brusel chce zjistit, zda se firmy protiprávně nedomlouvaly na cenách či rozdělení trhu. Evropská komise o tom novináře informovala v dnešním prohlášení

Vyšetřování se týká firem v Rakousku, Belgii, Česku, Francii, Německu, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Británii. Dosavadní poznatky vedou Evropskou komisi k přesvědčení, že je podezření třeba prošetřit urychleně. V některých státech se už uskutečnily inspekce unijních expertů.

Mluvčí největší tuzemské cementářské firmy Českomoravský cement Lukáš Volša odkázal na vyjádření mateřské společnosti, kterou je německý HeidelbergCement.

V něm stojí, že firma obdržela od EK oznámení o vyšetřování možného kartelu, HeidelbergCement s komisí spolupracuje a poskytl jí všechny vyžádané informace.

Firma předpokládá, že se podezření o kartelové dohodě nepotvrdí. Podobně se dnes v tiskové zprávě vyjádřil také mexický Cemex, který v Česku vlastní stejnojmennou firmu.

Šetření se týká cementu i dalších stavebnin, v nichž se cement používá.

Brusel podotkl, že vyšetřování ještě neznamená, že zahájí i další právní kroky, které by mohly vést k udělení pokut. Není také stanoveno, jak dlouho jeho šetření potrvá.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?