Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další obrat. Kaufland nezaplatí za pokutu 13, ale rovnou 22 milionů

Kaufland Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaufland Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zvýšil o téměř devět milionů pokutu pro řetězec Kaufland za porušení zákona o významné tržní síle, který reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli. Společnost má zaplatit 22,130 milionu korun. Pokuta je pravomocná. Původně měl Kaufland zaplatit 13,628 milionu.

V lednu úřad 13milionovou pokutu zrušil s tím, že se případem bude dále zabývat. Kaufland se pokutě může bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

Podle místopředsedy úřadu Hynka Broma firma porušila zákon, když sjednávala s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizovala.

V postupu firmy našel antimonopolní úřad i další chyby. Obchodní řetězec sjednával s 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů pro případ postoupení pohledávky třetím osobám povinnost hradit vedle nákladů spojených se zpracováním této agendy ještě poplatek ve čtyřprocentní výši pohledávky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl Brom.

Podle něj byl tento postup nezákonný a řetězec podřídil své dodavatele povinnostem vytvářejícím nerovnováhu mezi smluvními stranami.

První velká kauza

Aktuální rozhodnutí je prvním větším případem, který antimonopolní úřad za tři roky platnosti zákona o významné tržní síle uzavřel. Brom před týdnem uvedl, že ÚOHS nyní vede celkem šest správních řízení. Už dříve uzavřel bez pokuty spor s Aholdem.

Zákon často kritizují odborníci. Zabývala se jím i Evropská komise, řízení s Českem ale nezahájila. Miroslav Koberna z Potravinářské komory před týdnem uvedl, že zatím nastaly v souvislosti s platností zákona jen dílčí změny v chování obchodních řetězců. Dodržování třicetidenní lhůty splatnosti se snaží řetězce kompenzovat vyžadováním procent na bonusech.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!