3. března 2014 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obrat v případu Krteček. Licence mohou skončit u Ústavního soudu

Brněnské Družstvo umělecké výroby - Moravská ústředna Brno vyrábí plyšové krtečky. Pro let do vesmíru musela ale vyrobit speciálního z nehořlavých materiálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnské Družstvo umělecké výroby - Moravská ústředna Brno vyrábí plyšové krtečky. Pro let do vesmíru musela ale vyrobit speciálního z nehořlavých materiálů. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Vrchní soud v Praze obrátil v případu práv na kreslenou postavičku Krtečka. Zrušil totiž předběžná opatření proti obchodním partnerům společnosti Little Mole Karolíny Milerové, vnučky autora Krtečka. Protistrana uvažuje o tom, že podá stížnost k Ústavnímu soudu.

„Odvolací soud v těchto dnech zrušil předběžná opatření vydaná na návrh společností Detoa a Matějovský, která dočasně bránila obchodním partnerům společnosti Little Mole obchodovat s vybraným zbožím s vyobrazením Krtečka a jeho přátel,“ uvedla Milerová v tiskovém prohlášení, podle kterého má společnost Little Mole a jejích licencí právo na náhradu škod.

„Dokážu si představit, že nárok podají, ale podle mě neuspějí. Obě firmy předběžné opatření nedodržovaly a klidně prodávaly dál, což jsme zdokladovali a soudy dokonce dvakrát pokutovaly – jednou 40 a podruhé 50tisícovou sankcí,“ řekl serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce firem Matějovský a Detoa.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zvažujeme podání ústavní stížnosti, protože jeden soud rozhodně ve třech věcech pokaždé jinak, respektive dvakrát stejně a potřetí obráceně,“ míní advokát s tím, že další žaloby, které byly kvůli licencím na Krtečka podány, nynější rozhodnutí neovlivní.

„Uvidíme, jak soudy rozhodnou. Žaloby jsou postaveny trochu jinak,“ dodal Matzner. Společnosti Detoa, Matějovský a Dino Toys se soudí o právo prodávat na tuzemském trhu hračky a textil s motivy Krtečka, drží totiž licence od autora postavičky Zdeňka Milera.

Poté, co ilustrátor zemřel, začala licence poskytovat jeho vnučka Karolína prostřednictvím své společnosti Little Mole. Loni v létě vydaná předběžná opatření mířila právě proti obchodním partnerům Karolíny Milerové. Dědické řízení, které by mohlo spory o platnost licencí ukončit, nebylo dosud ani po dvou letech uzavřeno.

Spory o smlouvu

Za Milerova života spravovala licence na použití Krtka advokátka Milena Fischerová, jíž také autor v roce 2006 určil jako správkyni svého dědictví. A ta smlouvu Milerovy vnučky na licencování Krtka považuje za neplatnou.

Za celou dvacetiletou vzájemnou spolupráci jí prý Miler o smlouvě s vnučkou neinformoval. Milerová ale říká, že Fischerová o její licenční smlouvě věděla od začátku. Také tvrdí, že smlouvy nestojí proti sobě a lze na jejich základě podnikat paralelně.

Fischerová se snažila žalobou dosáhnout vyslovení neplatnosti licenční smlouvy, na jejímž základě podniká Milerová. V únoru soud žalobu zamítl a v rozsudku uvedl, že licenční smlouva je platným právním úkonem.

Rodinné spory o dědictví

Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu 2011 ve věku 90 let. Dědické řízení počítá s vdovou po Milerovi, dcerami Barborou a Kateřinou a synem Michaelem. Karolína Milerová od svých 14 let, kdy se přestala stýkat se svojí matkou Barborou, žila v domácnosti svého dědečka.

Barbora Milerová se ve sporu již dříve zastala správkyně dědictví Fischerové. Postava Krtka mohla podle odhadu českých vydavatelů jeho autorovi vydělat až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony.

Najdete na Lidovky.cz