7. dubna 2017 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další pohroma pro korejské sestry. KIA a Hyundai musí stáhnout 1,5 milionu aut

Hyundai Santa Fe. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai Santa Fe. Ilustrační foto. | foto: Hyundai

SOUL Sesterské automobilky Hyundai Motor a Kia Motors stahují do servisů v Jižní Koreji a USA kvůli závadě motoru téměř 1,5 milionu aut. Rozsáhlé svolávání vozů je další ranou pro obě automobilky, které své vozy vyrábějí mimo jiné i v Česku a na Slovensku.

Jihokorejské firmy nejprve sdělily, že v Koreji svolávají do servisů zhruba 171 tisíc vozů. V USA firmy předložily plán stažení celkem 1,3 milionu automobilů kvůli stejnému problému. To odpovídá téměř celoročnímu prodeji obou firem na americkém trhu.

Hyundai a Kia se už nyní musejí vyrovnávat se slabou poptávkou na domácím trhu i v USA a od března zažívají kvůli politickému napětí mezi Soulem a Pekingem prudký pokles prodeje na čínském trhu. Stahování by je mohlo přijít na stovky milionů dolarů, uvedla agentura Reuters. Automobilky se k nákladům akce odmítly vyjádřit.

Stahování odůvodnily automobilky výrobním problémem, jehož důsledkem může být zhasnutí motoru. Svolávací akce se týká modelů Sonata, Grandeur a Santa Fe od Hyundai, Kia stahuje modely K5, Sportage, Optima a Sorento. Stahované automobily jsou vybaveny benzinovými motory Theta 2 vyrobenými před srpnem 2013. Automobilky nahradí vadné motory novými.

Kvůli motoru Theta musely obě automobilky svolávat vozy do servisů už dříve. V roce 2015 Hyundai svolala v USA 470 tisíc sedanů Sonata kvůli vadným součástkám motoru. Hyundai dnes uvedla, že nyní jde o jinou závadu.

Skupina Hyundai Motor s automobilkami Hyundai a Kia je pátým největším výrobcem aut na světě. Společnost vyrábí i v České republice, v roce 2008 zahájila sériovou výrobu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.