Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další rána pro Toyotu: stahuje půl milionu nebrzdících Priusů

Toyota Prius | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota Prius | foto: Toyota

TOKIO/DETROIT Největší světová automobilka Toyota, která měla mezi zákazníky pověst výrobce kvalitních spolehlivých automobilů, si musí vypít svůj kalich hořkosti až do dna.

Po problémech s plynovým pedálem, který si vyžádal v posledních měsících stažení více než devíti milionů osmi populárních modelů, svolává kvůli špatně fungujícím brzdám téměř půl milionů hybridů včetně své vlajkové lodě Prius. Na tiskové konferenci v Tokiu to dnes oznámilo vedení automobilky.

"Rozhodli jsme se tato auta svolat, protože bezpečnost zákazníků je naší hlavní prioritou," řekl prezident automobilky Akio Toyoda.

V Japonsku se opatření bude týkat 223.000 vozů, v Severní Americe 155.000 vozů a v Evropě 53.000 vozů. Oprava podle automobilky zabere zhruba 40 minut.

Toyoda uvedl, že již zaslechl zprávy o rušení některých objednávek na hybridní automobily, kterých se svolání k opravě týká. Dodal, že on sám stále čeká na opravu svého automobilu Prius.

Toyota stahuje nebezpečná auta příliš pomalu

Stažení se týká asi 437 tisíc autombilů modelů Prius 2010, Prius Plug-in Hybrid, Lexus Division 2010 HS 250h a Sai, který se však prodává pouze v Japonsku. To, že se problémy s brzdami týkají i Priusu 2010 je pro automobilku o to nepříjemnější, protože právě tento model využívá k upevňování své image výrobce technologicky vyspělých automobilů, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

"Když se zeptáte kteréhokoli spotřebitele na názvy tří hybridních automobilů, bude na prvním místě jmenovat Prius a už nebude schopen vybavit si další," řekl James Ellis, děkan Marshall School of Business. Podle Ellise přitom automobilka příliš otálela se stažením hybridů, přestože o problémech s brzdami už ví delší dobu. Toyota zatím na vadné brzdy obdržela asi 200 stížností od zákazníků v Japonsku a ve Spojených státech.

Chyba je v samotné podstatě elektrického dobíjení

Zákazníci zaznamenali u úsporných hybridů, které využívají kombinace klasických pohonných hmot a elektrických článků, výpadky brzdné síly při jízdě na hrbolatém nebo kluzkém povrchu. Tento problém zřejmě souvisí se samotnou podstatou hybridů, kdy energie brzdění dobíjí baterii využívanou poté k jízdě. Problém by mělo vyřešit přeprogramování softwaru, který řídí přechod od dobíjecího na normální brzdění.

V případě modelů, které automobilka stahuje kvůli problémům s plynovým pedálem, je na vině uvolňující se podlahová krytina. Ta by v krajním případě mohla způsobit až zaseknutí pedálu. Ohroženy jsou například novějších modelů vozů Auris, Yaris, Avensis či RAV 4. Defektem by však kvůli velkému množství shodných dílů mohly trpět i všechny tři modely vyráběné v kolínské továrně PSA - Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. V České republice proto Toyota svolává více než 14 tisíc vozů.

Opravy ničí pověst spolehlivého auta

Toyota byla zatím v oblasti hybridních automobilů jasnou světovou jedničkou. Její model Prius vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh a je dosud nejprodávanějším vozem svého druhu. Nejnovější verze modelu Prius se v loňském roce stala nejprodávanějším automobilem v Japonsku.

"Toyota je nepochybně jedničkou v segmentu hybridních automobilů a skutečnost, že Prius a další hybridní modely budou zahrnuty do tohoto rozsáhlého svolání, značně narušuje její image," uvedl jeden z analytiků společnosti Korea Investment & Securities.

Upozornil rovněž, že z problémů Toyoty by mohli těžit konkurenti, například největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor, která se v letošním roce chystá zahájit prodej svého prvního hybridního modelu ve Spojených státech.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...