27. srpna 2012 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcií Facebooku se zbavuje další z jeho spoluzakladatelů

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: ČTK

SAN FRANCISCO Spoluzakladatel americké internetové společnosti Facebook Dustin Moskovitz prodal za poslední tři dny zhruba 450 000 akcií firmy. Zbavuje se jich prakticky při první příležitosti, dříve je totiž kvůli regulačním opatřením prodat nemohl.

Moskovitz se tak stal dalším vysoce postaveným zástupcem Facebooku, který akcie téměř hned prodává.

Akcie Facebooku se nyní prodávají těsně pod 20 dolary a jsou blízko svého historického minima. Podle tržní ceny činí hodnota akcií, kterých se Moskovitz zbavil, asi 8,7 milionu dolarů (zhruba 173 milionů Kč). Z povinně zveřejňovaných informací určených akciové burze navíc vyplývá, že zhruba stejného počtu akcií se Moskovitz zbavil už před týdnem.

ČTĚTE TAKÉ:

Moskovitz byl prvním technickým ředitelem Facebooku. Tak jako na ostatní zakladatele firmy a na investory, kteří do Facebooku vložili peníze už před lety, se na Moskovitze vztahuje zákon omezující prodej akcií. Jakmile firma vstoupí na burzu, tito lidé po určitou dobu nesmějí akcie prodat, aby nerozkolísali trh.

Období, kdy je omezen prodej akcií, zpravidla trvá šest měsíců. V případě Facebooku to ale byly jen tři měsíce, což se stalo terčem kritiky. Část investorů začala zpochybňovat, zda zakladatelé Facebooku firmě vůbec věří. Pochybnosti vyvstaly hned po květnovém debutu akcií na burze, kdy se akcie začaly prodávat v ceně 38 dolarů za kus.

Vstup akcií Facebooku na burzu provázely problémy. První den obchodování se nezdařil a část investorů ještě několik dnů nevěděla, zda akcie vlastní, anebo ne. Cena akcií se první den vyšplhala nad 40 dolarů, za tři měsíce tedy klesla na méně než polovinu.

Začátkem týdne prodal akcie i ředitel Facebooku Peter Thiel. Vyinkasoval za ně asi 400 milionů dolarů (zhruba osm miliard Kč). Moskovitz, který zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga potkal při studiích na Harvardově univerzitě, byl součástí manažerského týmu hned od začátku. Z firmy odešel v roce 2008 a pak založil podobnou firmu s názvem Asana. Ta je ale určena pro obchodní firmy. Moskovitz pořád ještě drží 6,6 milionu akcií třídy A a 126,2 milionu akcií třídy B.

Do konce letošního roku trh zaplaví dalších více než 1,4 miliardy akcií, které vlastní původní investoři a zaměstnanci Facebooku. Přestanou totiž platit další omezení prodeje.

Lidovky.cz, ČTK