Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další úspěch českých letounů L-410. Koupit je chtějí sibiřské aerolinky

L-410 Turbolet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy L-410 Turbolet. | foto: Lidovky.cz

MOSKVA Vedoucí představitelé šesti velkých sibiřských regionů se dohodli na společném nákupu českých dopravních letounů L-410. S odvoláním na zprávu informačního centra sibiřského meziregionálního sdružení MASS to oznámil ruský list Rossijskaja gazeta.

Podle ruského listu delegace sibiřských politiků navštívila výrobce letounů L-410 v Kunovicích, kde se seznámila s charakteristikami stroje a možnostmi financování kontraktu. Uvažuje se prý o leasingu s využitím dotací z ruského státního rozpočtu.

Na dohodě se podílejí i dvě místní letecké společnosti Tomsk-Avia a Altajskije avialinii. Hodnotu případného dodávky ani počet letadel, o které mají sibiřské regiony zájem, Rossijskaja gazeta neuvedla.

České letouny L-410 by podle ruského listu měly přepravovat cestující v Altaji, Burjatsku a Altajském kraji a v Novosibirské, Tomské a Irkutské oblasti.

ČTĚTE TAKÉ:

Několik strojů tohoto typu zakoupilo v minulých letech podle dostupných údajů ruské ministerstvo obrany. První čtyři získalo v roce 2011, kontrakt na další tři byl podepsán koncem téhož roku. Zatím poslední smlouvu o dodávce čtyř těchto letadel uzavřel výrobce s Ruskem loni v listopadu.

České firmy propagoval i Nečas

Ruské regionální letecké společnosti mohou letos z rozhodnutí ministerstva dopravy s využitím dotací nakoupit kolem 40 strojů pro místní linky. Na spolufinancování leasingu vyčlenilo ministerstvo pro letošní roku 2,1 miliardy rublů (1,3 miliardy korun), což je téměř dvojnásobek loňské sumy.

O možnosti nákupu českých letounů se nedávno během návštěvy v Rusku zmínil český premiér Petr Nečas. "České firmy jsou tady velmi aktivní - několik projektů už běží v oblasti chemického průmyslu nebo těžkého strojírenství, či dodávek českých letadel L-410," řekl novinářům Nečas při návštěvě uralského Jekatěrinburgu.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...