8. března 2014 12:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další záchranná půjčka? Řecko se nestihne dohodnout s věřiteli

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko a jeho zahraniční věřitelé zřejmě nedokončí dohodu potřebnou pro uvolnění dalších peněz ze záchranného úvěru pro Řecko ve stanoveném termínu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje z řecké vlády. Dohoda měla být dokončena do 10. března.

Představitelé Řecka a zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu doufali, že se podaří dokončit hodnocení reformního pokroku Řecka podle podmínek mezinárodní pomoci do pondělí, kdy se v Bruselu sejdou ministři financí eurozóny. Jednání se však nepodaří do té doby dokončit, protože obě strany se nejsou schopné dohodnout na několika bodech, jako na strukturálních opatřeních, která mají zvýšit hospodářskou konkurenceschopnost země, a na výši dalšího kapitálu pro řecké banky.

Řecká dluhová krize

Současná revize plnění záchranného programu začala loni v září. Je to tak zatím nejdelší revize od roku 2010, kdy Řecko dostalo první záchranný úvěr.

Dohoda a obzoru?

Řecko je již vyčerpané úsporami a stále více vzdoruje věřitelům, kteří, jak se záchrana blíží ke konci, tlačí zemi k dalším reformám. Řecko již dostalo 218 miliard eur (téměř šest bilionů korun) ze slíbených 240 miliard eur a zřejmě bude potřebovat další peníze.

Podle dalších zdrojů z řeckého ministerstva financí se šéfové mise EU a Mezinárodního měnového fondu vrátí do Atén krátce po pondělním jednání ministrů financí eurozóny.

Dohoda by mohla být dokončena do konce března. Řecko nemá nutnou potřebu peněz až do května, kdy vyprší splatnost dluhopisů v objemu 9,3 miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?