21. července 2011 21:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další záchranný kruh pro Řecko, dostane 109 miliard eur

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

BRUSEL Lídři států eurozóny na mimořádném summitu k řešení dluhové krize schválili nový záchranný program pro zadlužené Řecko.

Vyplývá to z prohlášení unijního prezidenta Hermana Van Rompuye na sociální síti Twitter. Nová pomoc pro Řecko by měla mít objem 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč).

Zapojí se i soukromý sektor
Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF) přitom již loni Řekům přislíbily celkem 110 miliard eur na tři roky. Tato částka však nebyla dostatečná, aby Řecko splnilo své závazky vůči investorům.

Soukromý sektor, tedy banky a další finanční instituce, by měly v rámci nové pomoci Řecku během příštích 30 let poskytnout celkem 135 miliard eur.

Řekové získají i nižší úroky pro půjčky, které se budou pohybovat mezi 3,5 až čtyřmi procenty. To je snížení o zhruba jeden procentní bod proti současnosti. Tento krok by přitom měl řecké vládě ušetřit zhruba 30 miliard eur v příštích deseti letech. Zvýší se také doba splatnosti, a to na nejméně 15 let.

Evropská ratingová agentura
Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nyní není pochyb o tom, že Řecko všechny své závazky splatí. "To, co teď děláme pro Řecko, už nebudeme dělat pro žádnou jinou zemi eurozóny," řekl novinářům. Dnešní dohodou ovšem snahy o stabilizaci evropské měnové unie nekončí.

Francouzský prezident podle vlastních slov spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na podzim navrhne vznik evropské ratingové agentury, která by měla EU zbavit závislosti na hodnocení tří agentur ze Spojených států (Moody´s, Fitch, Standard & Poor´s). Sarkozy ve svém projevu rovněž několikrát použil slovní spojení evropský měnový fond, který by podle něj mohl vzniknout ze současného záchranného fondu eurozóny a z Evropského stabilizačního mechanismu, který začne fungovat v roce 2013.

JAK POMOCI ŘECKU?

"Také jsme odsouhlasili plán na snížení přílišné závislosti na vnějších ratingových agenturách... S dalšími návrhy přijdeme na podzim," řekl k tomu předseda Evropské komise José Barroso. "Toto je poprvé od začátku krize, kdy můžeme říct, že politici a trhy se dali dohromady," podotkl také Barroso k výsledku mimořádné schůzky, kterou experti označovali za klíčovou pro budoucnost eura. "Máme nyní velmi věrohodný balík," dodal.

"Nový program podpory EU a MMF je klíčem ke stabilizaci veřejných financí (Řecka)," komentoval výsledek schůzky šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Uvítal také to, že zapojení soukromého sektoru se bude týkat jen Řecka a nepočítá se s ním u dalších zemí

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VÝROBNÍ LINKY - 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč