18. října 2013 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další život, zakázky a práce. Hutě Pilsen Steel se vyhnuly konkurzu

Pilsen steel – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilsen steel – ilustrační foto | foto: ČTK

PLZEŇ Plzeňský soud schválil reorganizační plán plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel v úpadku. Stejně jako věřitelé a správce odmítl konkurz podniku. Díky tomu poběží výroba podniku dále bez omezení a firma uspokojí malou část miliardových pohledávek věřitelů.

Soudce Miloš Benka uvedl v insolvenčním rejstříku, že Krajský soud nyní schvaluje reorganizační plán dlužníka.

Pilsen Steel tak bude podle insolvenčního správce podniku Michala Žižlavského dále existovat, ale musí vypořádat své závazky podle reorganizačního plánu. A po splnění těchto povinností, do několika měsíců, bude fungovat jako ostatní firmy.

Další šance

Pilsen Steel, který je rok v úpadku, se od listopadu 2011 potýkal kvůli narůstajícím dluhům s výpadky výroby a dodávek energií. Poslední tři měsíce dává práci všem 740 zaměstnancům a pracuje bez odstávek. "Schválení plánu pro nás znamená další život, zakázky a práci," uvedla předsedkyně firemních odborů Ivanka Smolková.

Podle pátečního odůvodnění soudu hlasovala při pondělním jednání věřitelů pro reorganizační plán většina, která reprezentovala přes 86 procent pohledávek, tedy téměř 3,7 miliardy korun.

"Celková výše přihlášených zjištěných nepodmíněných pohledávek věřitelů uplatněných do insolvenčního řízení na majetek dlužníka činí 4,37 miliardy korun," uvedl soud. Od pondělí posuzoval námitky, které napadaly kvalitu plánu, nedostatečnou určitost a odvolávaly se na nedostatky při uspokojení věřitelů.

"Plán řeší velice rychle dokončení reorganizace a insolvence. Díky jeho schválení předpokládáme navýšení zakázek," řekl právník podniku Petr Kališ. Starý dluh bude podle něj částečně uspokojený a částečně zanikne. "Reorganizace je jednoznačná jistota pro všechny," uvedl. Firma bude dále spolupracovat s dlouhodobými partnery.

Plán podpořil také nový finanční partner, společnost VEB Capital ze skupiny ruské Vněšekonombanky, která má u Pilsen Steel více než polovinu z celkových uznaných pohledávek věřitelů. VEB Capital financuje provoz a investice a chce v tom pokračovat i příští rok. Do několika dnů složí na účet správce 50 milionů Kč k úhradě pohledávek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!