22. června 2011 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daň se má platit i za přepis 7 let staré ojetiny

Autobazar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar | foto: Lidové noviny

PRAHA Ekologická daň, která se platí za převod starších vozů, se pravděpodobně zvýší. Ministerstvo životního prostředí počítá nejen se zvýšením poplatku a i s jeho aplikací na mnohem mladší vozy než dnes. Stát přitom paradoxně neví, jak s vybranými penězi naložit.

Informoval o tom deník MF DNES. Místo současných tří tisíc se bude platit pět a poplatky se zavedou i za novější auta. Do státní kasy by to mělo přinést asi 200 milionů navíc.

Ekologická daň

Ekologické poplatky při registraci staršího auta nebo při jeho první registraci u dovezeného vozu se v Česku platí od roku 2009. Vztahují se na auta, která neplní emisní normu Euro 3 a vyšší, a činí od 3000 do 10.000 korun.

Podle dřívějších údajů Sdružení automobilového průmyslu se to dotýká více než poloviny všech osobních aut v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů.

V současnosti se za přepis automobilu vyrobeného mezi roky 1996 a 2000 (s emisní normou EURO 2) platí tři tisíce. Nově by se poplatek zvedl na pět tisíc. Tři tisíce by se pak platily za převod vozu starého zhruba sedm či osm let.

"Zpoplatnění by se od roku 2014 týkalo vozidel vyrobených zhruba do roku 2006. Změna pouze reflektuje přirozený vývoj," sdělila deníku MF DNES mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Podle deníku poslanci už teď řeší problém, jak vybrané peníze využít. Smějí totiž jít jen na likvidaci autovraků, za což stát ročně utratí 38 milionů korun. Na poplatcích však už teď vybere kolem 600 milionů a na konci letošního roku bude mít na autovrakovém účtu přebytek 1,5 miliardy korun.

Zelená úsporám

V programu Zelená úsporám je k dispozici 19 miliard korun, k vyhovění žádostem o dotace je ale třeba o osm miliard korun více. Chalupa už získal souhlas vlády k odejmutí podpory veřejným budovám, tím ušetřil čtyři miliardy.

Kontrolou žádostí by podle něj měla vzniknout úspora ve výši miliardy korun. Dalších 600 milionů korun chce získat z prodeje emisních povolenek do Japonska a Německa a 250 milionů korun ze snížení technické asistence.

Ve Sněmovně už je proto návrh změny zákona, podle kterého by bylo možné peníze použít i na jiné účely – zejména pro program Zelená úsporám. V něm scházejí miliardy na dotace pro zateplování domácností. Převod umožní vládní novela, kterou dnes poslanci posunuli do závěrečného schvalování.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) již dříve uvedl, že po dohodě se zástupci automobilového průmyslu očekává na konci letošního roku volné prostředky v objemu mezi 1,48 a 1,53 miliardy korun. Loni se totiž na likvidaci 89.000 autovraků vyčerpalo jen 38 milionů korun z poplatků, které vybral Státní fond životního prostředí (SFŽP), v nejbližších letech by to mohlo být podle odhadů nejvýše 100 milionů korun.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!