3. ledna 2012 9:50, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Danone bouchlo do stolu. Přestalo dodávat Kauflandu

Jogurt (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jogurt (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mlékárenský koncern Danone přestal dodávat své výrobky do hypermarketů Kaufland. Společnosti se dosud nedohodly na podmínkách obchodní spolupráce pro rok 2012.

V prodejnách Kaufland tak nebudou do doby, než bude smlouva uzavřena, k dostání například mléčné výrobky značek Actimel, Activia či Dobrá máma. Kaufland přitom patří mezi největší maloobchodní řetězce v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzniklé situace a komplikací způsobených našim věrným zákazníkům litujeme. Po dobu, než dojde k uzavření oboustranně akceptovatelných podmínek, nebudou výrobky společnosti Danone v řetězci Kaufland k dostání, v plném zastoupení však jsou k dostání ve všech ostatních obchodních řetězcích," uvedl ředitel kvality a externí komunikace české pobočky Danone Miloš Štafen. Dodal, že o spolupráci s Kauflandem chce mlékárna dále jednat.

Obdobná situlace nastala i ve slovenských Kauflandech. Ty však prostřednictvím inzerátů v tisku ze situace obviňují dodavatele, který prý požadoval zdražení svých výrobků až o 14 procent.

"Danone chtělo masivně zvýšit ceny produktů. Zvýšení by překročilo deset procent," uvedl mluvčí českého Kauflandu Michael Šperl.

Prodejnám Kaufland se rychle tenčí zásoby mléčných výrobků od Danone. Například v hypermarketu Kufland v Praze 6 už na Silvestra visela vedle chladicích regálů s mléčnými výrobky cedule s omluvou za to, že některé produkty Danone nejsou v nabídce.

Tvrdé vyjednávání

Obchodní řetězec Kaufland patří mezi nejtvrdší vyjednávače na českém trhu, za což ho kritizují někteří dodavatelé. S Kauflandem například v roce 2007 ukončil spolupráci v ČR a na Slovensku přední český výrobce cukrovinek Opavia-LU.

ČTĚTE VÍCE:

Právě firmě Kaufland loni Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil první pokutu za zneužití nového zákona o významné tržní síle, který reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli. Kaufland podle úřadu s nadpoloviční většinou svých dodavatelů dojednával lhůty splatnosti delší než 30 dnů a dopustil se také dalších deliktů, za což mu byla vyměřena pokuta 13,628 milionu korun.

Původem francouzská potravinářská skupina Danone je největším výrobcem čerstvých mléčných výrobků na světě a druhým největším producentem minerální vody. Od roku 2007, kdy firma odkoupila společnost Numico, je také výrobcem dětské výživy a speciální výživy pro zdravotnické účely.

Na český trh společnost vstoupila v roce 1990. Navázala tehdy spolupráci s benešovskou mlékárnou, kde začala následně vyrábět jogurty. V roce 1991 v Benešově založila společnost s ručením omezením a o tři roky později se transformovala na akciovou společnost. Společnost v závěru roku 2010 zaměstnávala v Česku 394 lidí.

Třetí největší

Hypermarkety Kaufland patří společně s diskontními prodejnami Lidl do německé obchodní skupiny Schwarz. Na předloňském žebříčku největších tuzemských obchodníků připadlo společnosti Kaufland třetí místo za obchodními řetězci Tesco a Albert.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!