Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daňová reforma nepřeje technologickým gigantům. Microsoft či Lenovo vykázaly miliardové ztráty

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | foto: Reuters

SEATTLE/PEKING Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo Group zaznamenal ve třetím finančním čtvrtletí čistou ztrátu 289 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Na vině je především mimořádná americká daň a problémy divize mobilních telefonů. Microsoft vykázal ztrátu 6,3 miliardy dolarů (127,8 miliardy korun), zatímco ve stejném období 2016 byl v zisku ve výši 6,27 miliardy dolarů.

Výsledky  výrobců osobních počítačů Lenovo nedostály očekáváním analytiků, kteří v anketě společnosti S&P Global Market Intelligence odhadovali, že Lenovo bude v zisku 128 milionů. Firma byla nucena kvůli daňové reformě ve Spojených státech jednorázově odepsat 400 milionů dolarů. Divize mobilních telefonů, která se na jejích příjmech podílí 16 procenty, navíc zakončila čtvrtletí s provozní ztrátou 92 milionů dolarů.

Odvětví mobilních telefonů čelí problémům kvůli vyšším cenám součástek a silné konkurenci. Firma řekla agentuře Reuters, že pracuje na zlepšení ziskovosti divize, ale neočekává, že k průlomu dojde již v tomto čtvrtletí. Tržby se ve třetím čtvrtletí zvýšily o šest procent na 12,94 miliardy dolarů (263,9 zahraničí miliardy Kč), a byly tak za uvedené období nejvyšší za tři roky. Propad divize chytrých telefonů se částečně podařilo vyrovnat lepším prodejem počítačů. Ten se zvýšil o 7,6 procenta.

Microsoft vykázal ztrátu 6,3 miliardy dolarů

Příjmy firmě stouply o 12 procent na 28,92 miliardy dolarů, zatímco analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali 28,40 miliardy dolarů. Celými 98 procenty se na tomto růstu podílela vlajková loď Microsoftu, cloudová platforma Azure. Příjmy celého cloudového segmentu ve čtvrtletí stouply o 15,3 procenta na 7,8 miliardy dolarů, odborníci předpovídali 7,51 miliardy. Minulé čtvrtletí bylo desátým v řadě, kdy platforma Azure vykázala více než 90procentní růst příjmů. 

Z titulu jednorázových nákladů spjatých s daňovou reformou v USA společnost odepsala 13,8 miliardy dolarů a dostala se do červených čísel. S vyloučením tohoto vlivu vydělala na akcii 96 centů a překonala tak 86 centů očekávaných analytiky. Nicméně se započtením této položky činil zisk na akcii 82 centů.

Microsoft se soustřeďuje na rychle rostoucí cloudové služby. Ty pomáhají kompenzovat slábnoucí poptávku po osobních počítačích, která má negativní dopad na software Windows. Od chvíle, kdy se ke kormidlu ve firmě postavil v roce 2014 Satya Nadella, se jejím motorem stala cloudová divize a produkty jako Office 365, Dynamic 365 a zejména platforma Azure, napsala agentura Reuters.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.