8. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daňové ráje si oblíbily i slovenské firmy. Přibylo jich tam 7 procent

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

BRATISLAVA/PRAHA Zájem slovenských podnikatelů o přesídlení do daňových rájů v prvním pololetí letošního roku opět prudce vzrostl. Počet vlastníků slovenských firem pocházejících z destinací považovaných za daňové ráje se od konce loňska do pololetí zvýšil o 7,1 procenta na 3208. Informace zveřejnila Česká kapitálová informační agentura.

Od konce roku 2011 do letošního 30. června přesunulo své sídlo do oblastí s výhodnějšími daňovými podmínkami 213 slovenských podniků. Za celý loňský rok přitom bylo přesunů 250. Z daňových rájů je v současnosti kontrolováno 1,62 procenta ze 191.000 firem registrovaných na Slovensku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by slovenští podnikatelé zachovali toto tempo po celý zbytek letošního roku, jednalo by se o největší odliv za poslední tři roky," uvedla analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová. Celkový počet slovenských firem s majitelem z daňového ráje by tak na konci letoška činil 3421, což by představovalo meziroční přírůstek 14,2 procenta.

Oblíbené jsou Seychely, Nizozemsko a Kypr

Podle agentury ČEKIA vyhání podnikatele ze Slovenska tamní ekonomická a politická situace. Nejoblíbenější novou destinací byly v první polovině letošního roku Seychelské ostrovy, kde se počet slovenských podniků víc než zdvojnásobil. K dlouhodobě nejoblíbenějším daňovým rájům ale patří Nizozemsko a Kypr.

V první polovině roku se opět výrazně zvýšil i zájem českých podnikatelů o přesun do daňového ráje. Za výhodnějšími podmínkami se vydalo 294 firem, za celý loňský rok to přitom bylo 328 tuzemských společností. Počet českých firem se sídlem v daňových rájích se tak za pololetí zvedl o 2,5 procenta na 12.046.

České firmy v daňových rájích

Do daňových rájům se letos přesunulo 294 českých firem, za celý loňský rok to přitom bylo 328 tuzemských společností. Z daňového ráje tak bylo v pololetí kontrolováno 3,29 procenta z 366 500 firem registrovaných v Česku. K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko, Kypr a Lucembursko. Zatímco obliba Kypru od roku 2006 nepřetržitě roste, počet společností ovládaných z Nizozemska ale od roku 2009 stagnuje a z Lucemburska dokonce klesá.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz