Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daňové ráje táhnou, české firmy sídlí na Kypru či Seychelách

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem českých podnikatelů o přesun sídla firmy do daňových rájů pokračuje. Jejich počet se od začátku roku do konce září zvýšil o 280 na 12 474, za celý loňský rok přibylo 414 takovýchto firem. Z daňového ráje tak bylo koncem září kontrolováno 3,37 procenta z firem registrovaných v Česku. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA)

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko (4431), Kypr (1819) a Lucembursko (1165). Nejčastěji pochází nová zahraniční mateřská firma z USA (122), Kypru (114) a Seychel (69). Naopak počet firem s vlastníkem z Nizozemska klesl o 70 a v případě Lucemburska o 27.

Zatímco ovládání firem z USA a Seychel přináší vlastníkům především možnost držet svůj majetek anonymně, Kypr mimo jiné přináší výhodu nízkého zdanění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezinárodní vlastnické struktury přinášejí daňové výhody nejčastěji společnostem, které tvoří roční zisk před zdaněním deset milionů korun a výše, úvaha však dává smysl už od zisku zhruba 2,5 milionu Kč," uvedl obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.

Podle něj tzv. daňovou optimalizaci využívají podnikatelé napříč obory, často z oblastí mezinárodního obchodu, IT a dalších služeb.

Pokud by stát skutečně chtěl vybrat více na daních, neměl by podle něj zvyšovat represi, ale soustředit se na stabilizaci právního a daňového prostředí a zajistit jistotu a předvídatelnost legislativního vývoje.

Tyto faktory jsou totiž nejdůležitější pro zahraniční investory. Naopak pokud poroste daň z příjmů nad psychologickou hranici dvaceti procent a zvýší se právní nejistota, lze prý čekat zvýšený zájem podnikatelů o mezinárodní řešení.

Vlastníci se chtějí skrývat

Ředitelka ČEKIA Alena Seoud míní, že zájem o snížení daní nestojí u podnikatelů na prvním místě. Primárními aspekty jsou zajištění anonymity vlastnictví a ochrana majetku prostřednictvím výrazně stabilnějšího práva evropských zemí.

"Ke zrušení akcií na doručitele dojde v lednu 2014 a lze očekávat, že množství akciových společností využívajících tuto možnost získá vlastníka ze Seychel, USA nebo jiné země zaručující anonymitu vlastníka před veřejností," dodala.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...