30. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daňové ráje táhnou, české firmy sídlí na Kypru či Seychelách

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem českých podnikatelů o přesun sídla firmy do daňových rájů pokračuje. Jejich počet se od začátku roku do konce září zvýšil o 280 na 12 474, za celý loňský rok přibylo 414 takovýchto firem. Z daňového ráje tak bylo koncem září kontrolováno 3,37 procenta z firem registrovaných v Česku. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA)

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko (4431), Kypr (1819) a Lucembursko (1165). Nejčastěji pochází nová zahraniční mateřská firma z USA (122), Kypru (114) a Seychel (69). Naopak počet firem s vlastníkem z Nizozemska klesl o 70 a v případě Lucemburska o 27.

Zatímco ovládání firem z USA a Seychel přináší vlastníkům především možnost držet svůj majetek anonymně, Kypr mimo jiné přináší výhodu nízkého zdanění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezinárodní vlastnické struktury přinášejí daňové výhody nejčastěji společnostem, které tvoří roční zisk před zdaněním deset milionů korun a výše, úvaha však dává smysl už od zisku zhruba 2,5 milionu Kč," uvedl obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.

Podle něj tzv. daňovou optimalizaci využívají podnikatelé napříč obory, často z oblastí mezinárodního obchodu, IT a dalších služeb.

Pokud by stát skutečně chtěl vybrat více na daních, neměl by podle něj zvyšovat represi, ale soustředit se na stabilizaci právního a daňového prostředí a zajistit jistotu a předvídatelnost legislativního vývoje.

Tyto faktory jsou totiž nejdůležitější pro zahraniční investory. Naopak pokud poroste daň z příjmů nad psychologickou hranici dvaceti procent a zvýší se právní nejistota, lze prý čekat zvýšený zájem podnikatelů o mezinárodní řešení.

Vlastníci se chtějí skrývat

Ředitelka ČEKIA Alena Seoud míní, že zájem o snížení daní nestojí u podnikatelů na prvním místě. Primárními aspekty jsou zajištění anonymity vlastnictví a ochrana majetku prostřednictvím výrazně stabilnějšího práva evropských zemí.

"Ke zrušení akcií na doručitele dojde v lednu 2014 a lze očekávat, že množství akciových společností využívajících tuto možnost získá vlastníka ze Seychel, USA nebo jiné země zaručující anonymitu vlastníka před veřejností," dodala.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!