Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákaz anonymních akcií? Firmám nevadí, stěhují se do daňových rájů

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Počet českých firem, jejichž vlastník má adresu v daňovém ráji, roste. Jen letos v 1. pololetí změnilo daňové místo dalších 89 společností, celkem jich je už 13.189. Největší zájem je aktuálně o destinace, jež podnikatelům garantují vysoký stupeň anonymity. Patří mezi ně například Seychely, Marshallovy ostrovy nebo Panama. Uvedla to poradenská společnost Bisnode.

Majitelé z daňových rájů kontrolovali ke konci června 3,3 procenta českých společností. Do jejich základního kapitálu investovali 411,1 miliard korun, což je 16 procent celkového základního kapitálu českých firem. Vlastníka v daňovém ráji mají nejčastěji společnosti podnikající v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

"Pokračující trend využívání zahraničních společností v rámci podnikatelských aktivit není překvapením, a to mimo jiné z důvodu zákazu anonymních akcií v Česku," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

ČTĚTE TAKÉ

Akciové společnosti nemohou od začátku roku vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Do konce června měli akcionáři uvést své vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno. Ke konci června ale v mělo v Česku anonymní akcie stále 11.254 firem, což je asi 44 procent akciových společností.

Nejvíce nových firem, konkrétně 67, se v prvních šesti měsících roku registrovalo na Seychelách. Na Kypru se zapsalo 53 společností, na Marshallových ostrovech 28, v Panamě 17 a v Belize 11. Naopak 94 firem odešlo z Holandska, přesto jich tam stále zůstává 4274, tedy téměř třetina.

Statistiky Bisnode však představují jen špičku ledovce. Skutečný počet společností a podnikatelů využívající daňové ráje je několikanásobně vyšší, upozornila již dříve Štěpánová. Bisnode totiž sleduje jen přímou vazbu mezi českou a zahraniční společností. Pokud tedy podnikatel při vytváření zahraničních struktur jako mezičlánek použije ještě další společnost, například v oblíbeném Londýně, ve statistikách se neobjeví.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...