9. září 2013 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Akcie na sněhové vločce

Jeden z prvních snímků sněhové vločky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z prvních snímků sněhové vločky. | foto: ČTK/AP

Investice do akcií je investicí dlouhodobou. Pokud do nich chcete vložit své peníze, měli byste mít investiční horizont několik let. To jsou věty, které jsou standardem při investičním poradenství. Pravdou nicméně je, že průměrná doba držení akcií není pět let, jak zní časté doporučení.

Tak dlouho investoři v průměru drželi akcie naposledy v sedmdesátých letech. Od té doby průměrná doba držení rychle klesá. Už není ani jeden rok. Jsou lidé méně trpěliví? Změnil se investiční styl?

Ano. Vznikly nové styly investování. Zkrácení horizontu s sebou přinesly hedgeové fondy. Dále pak v osmdesátých letech nastoupily počítačové obchodní systémy. Postupně se rozšířily vysokofrekvenční systémy, které jsou schopny dělat obchody ve zlomcích vteřiny. A teď zpět k nadpisu.

Víte, co mají akciové trhy a sněhová vločka společného? Fraktál. Wikipedie říká, že fraktál je množina, často geometrický objekt, který je soběpodobný, na první pohled složitý, ale ve skutečnosti jej generují jednoduchá pravidla. Soběpodobnost je vlastnost, kdy se můžeme dívat na objekt v různém přiblížení, ale vždy uvidíme určitý charakteristický tvar.

A existuje i hypotéza fraktálového trhu. Akciový trh skutečně vykazuje jisté podobnosti při rázných přiblíženích. Zajímavé jsou nicméně důsledky této hypotézy. Ta říká, že tržní stabilita je dosažena, když jsou na trhu investoři s různým investičním horizontem.

Jakmile jeden typ investorů zkrátí svůj horizont, protože začne jiným způsobem interpretovat informace, trh začne být nestabilní. Zajímavou podmínkou je i to, že investoři musí různým způsobem interpretovat informace. Všimněte si, jak odlišné to jsou předpoklady oproti hypotéze efektivních trhů. K fraktálům se ještě jednou vrátím. Nejpozději s prvním sněhem.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny