26. srpna 2013 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Co vařit při růstu sazeb

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Minulý týden jsem ukazoval, jak se finanční trh přepnul do módu růstu výnosů dluhopisů. V závěru jsem zmínil, co dělat v takovém prostředí. Dlužník by měl refinancovat svůj dluh na ještě stále nízkých sazbách. Případně emitovat nový dluh a zafixovat si své úrokové náklady.

Jak firmy, tak domácnosti. V případě firem jde například o tzv. úrokové zajištění, tedy přechod financování z plovoucí sazby na fixní sazbu. V případě domácností například o preferenci dlouhých fixací na hypotékách. Tyto operace dokážou ochránit před růstem úrokových nákladů v budoucnosti.

Investor by si měl pojistit své stávající portfolio proti růstu výnosů. Expozice a durace je základní odpovědí. Snížit váhu dluhopisů ve svém portfoliu. Nebo snížit duraci, což neznamená nic jiného, než zvýšit váhu dluhopisů s kratší splatností. Cena dluhopisů s dlouhou splatností je totiž více citlivá na růst sazeb.

David Rosenberg z Gluskin Sheff vyjmenovává další možnosti. Například nákup nemovitostí, inflačně chráněné dluhopisy (tzv. TIPS), investice do umění, akcií bank, investice v sektorech energie a kovů, kreditní arbitráž a vyhledávání akcií společností se specifickými vlastnostmi.

Jakými vlastnostmi? Společnosti, které mají vysoký podíl fixních nákladů ve srovnání s variabilními náklady, kapitálově náročné společnosti. A společnosti, které mají nízkou elasticitu poptávky, tedy mají možnost prosadit vyšší ceny...Konec trhu, kdy ceny rostou, očividně neznamená, že zmizí investiční příležitosti.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny