26. srpna 2013 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Co vařit při růstu sazeb

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Minulý týden jsem ukazoval, jak se finanční trh přepnul do módu růstu výnosů dluhopisů. V závěru jsem zmínil, co dělat v takovém prostředí. Dlužník by měl refinancovat svůj dluh na ještě stále nízkých sazbách. Případně emitovat nový dluh a zafixovat si své úrokové náklady.

Jak firmy, tak domácnosti. V případě firem jde například o tzv. úrokové zajištění, tedy přechod financování z plovoucí sazby na fixní sazbu. V případě domácností například o preferenci dlouhých fixací na hypotékách. Tyto operace dokážou ochránit před růstem úrokových nákladů v budoucnosti.

Investor by si měl pojistit své stávající portfolio proti růstu výnosů. Expozice a durace je základní odpovědí. Snížit váhu dluhopisů ve svém portfoliu. Nebo snížit duraci, což neznamená nic jiného, než zvýšit váhu dluhopisů s kratší splatností. Cena dluhopisů s dlouhou splatností je totiž více citlivá na růst sazeb.

David Rosenberg z Gluskin Sheff vyjmenovává další možnosti. Například nákup nemovitostí, inflačně chráněné dluhopisy (tzv. TIPS), investice do umění, akcií bank, investice v sektorech energie a kovů, kreditní arbitráž a vyhledávání akcií společností se specifickými vlastnostmi.

Jakými vlastnostmi? Společnosti, které mají vysoký podíl fixních nákladů ve srovnání s variabilními náklady, kapitálově náročné společnosti. A společnosti, které mají nízkou elasticitu poptávky, tedy mají možnost prosadit vyšší ceny...Konec trhu, kdy ceny rostou, očividně neznamená, že zmizí investiční příležitosti.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO-ADMINISTRATIVNÍ PODPORA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč