14. ledna 2013 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Jaký bude rok 2013 pro Spojené státy americké

Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | foto: Reuters

S novým rokem jsme dostali informaci, že v USA se podařilo vyřešit hrozbu fiskálního útesu. A tedy zabránit recesi v letošním roce. Paradoxní ovšem je, že vyřešeno nebylo nic. Politici jen odkopli plechovku dále po ulici.

Nadále platí vynucená dohoda z roku 2011 mezi republikány a demokraty o snížení deficitu. Novoroční dohoda pouze odsunula problém o dva měsíce. Dále dluh USA opět narazil na strop, který musí být navýšen.

K tomu připočteme fakt, že v minulém roce dluh USA přesáhl hranici 100% HDP. Tato kombinace slibuje v prostředí polarizace názorů mezi republikány a demokraty potenciální výbušnou směs.

Politika tak představuje největší hrozbu pro ekonomiku USA. Pro srovnání - vládní dluh EMU dosáhl v loňském roce 94 % HDP. Navíc EMU velkou část práce na snížení deficitu již udělala. Snížila deficit blízko 3 %, zatímco USA mají deficit pořád velmi vysoký (přes 8%).

Nějaká pozitiva? Tak určitě. Pokles cen nemovitostí a pokles hypotečních sazeb nese své ovoce v podobě oživení nemovitostního trhu. Rezidenční trh bude po dlouhé době přispívat k růstu americké ekonomiky.

Další pozitivní zprávou je pokles nezaměstnanosti. Centrální banka USA Fed uvedla, že z jeho pohledu je nezaměstnanost na 6,5% úrovni, kdy by bylo možné začít zvyšovat sazby.

Pokud nezaměstnanost bude klesat dosavadním tempem, tak by této hranice mohlo být dosaženo v příštím roce. Pokud Fed bude chtít začít zvyšovat sazby, bude muset předtím ukončit operaci kvantitativního uvolňování, tedy ukončit nákupy dluhopisů.

A jsme opět na začátku. Pokud politici nesníží deficit a ponechají fiskální politiku extra uvolněnou, tak pokles nezaměstnanosti bude pokračovat. Na konci roku by tak Fed mohl zastavit nákupy dluhopisů.

To by mohl být impulz pro pokles cen státních dluhopisů. Navíc další odsunutí řešení dluhových problémů by mohlo začít znervózňovat dluhopisové investory.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!