Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Jaký bude rok 2013 pro Spojené státy americké

Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | foto: Reuters

S novým rokem jsme dostali informaci, že v USA se podařilo vyřešit hrozbu fiskálního útesu. A tedy zabránit recesi v letošním roce. Paradoxní ovšem je, že vyřešeno nebylo nic. Politici jen odkopli plechovku dále po ulici.

Nadále platí vynucená dohoda z roku 2011 mezi republikány a demokraty o snížení deficitu. Novoroční dohoda pouze odsunula problém o dva měsíce. Dále dluh USA opět narazil na strop, který musí být navýšen.

K tomu připočteme fakt, že v minulém roce dluh USA přesáhl hranici 100% HDP. Tato kombinace slibuje v prostředí polarizace názorů mezi republikány a demokraty potenciální výbušnou směs.

Politika tak představuje největší hrozbu pro ekonomiku USA. Pro srovnání - vládní dluh EMU dosáhl v loňském roce 94 % HDP. Navíc EMU velkou část práce na snížení deficitu již udělala. Snížila deficit blízko 3 %, zatímco USA mají deficit pořád velmi vysoký (přes 8%).

Nějaká pozitiva? Tak určitě. Pokles cen nemovitostí a pokles hypotečních sazeb nese své ovoce v podobě oživení nemovitostního trhu. Rezidenční trh bude po dlouhé době přispívat k růstu americké ekonomiky.

Další pozitivní zprávou je pokles nezaměstnanosti. Centrální banka USA Fed uvedla, že z jeho pohledu je nezaměstnanost na 6,5% úrovni, kdy by bylo možné začít zvyšovat sazby.

Pokud nezaměstnanost bude klesat dosavadním tempem, tak by této hranice mohlo být dosaženo v příštím roce. Pokud Fed bude chtít začít zvyšovat sazby, bude muset předtím ukončit operaci kvantitativního uvolňování, tedy ukončit nákupy dluhopisů.

A jsme opět na začátku. Pokud politici nesníží deficit a ponechají fiskální politiku extra uvolněnou, tak pokles nezaměstnanosti bude pokračovat. Na konci roku by tak Fed mohl zastavit nákupy dluhopisů.

To by mohl být impulz pro pokles cen státních dluhopisů. Navíc další odsunutí řešení dluhových problémů by mohlo začít znervózňovat dluhopisové investory.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...