Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Peníze se musí rozmnožovat

Do Evropy se vrátila inflace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Evropy se vrátila inflace | foto: Shutterstock

Inflace v USA i v eurozóně klesá, přestože úrokové sazby centrálních bank jsou na nule. I když přešly na nestandardní nástroje, jako je kvantitativní uvolňování, tedy pumpování likvidity do ekonomiky. Inflace celkem „neposlušně“ poklesla ve vyspělých ekonomikách pod jedno procento.

Inflace se prostě nechová tak, jak by měla. Přece když roste objem peněz v ekonomice, tak by měla růst. Problém je v rozmnožování. Centrální banky totiž spoléhají na tzv. multiplikátor.

Ten neříká nic jiného, než kolikrát se peníze napumpované centrální bankou v ekonomice zmnoží. Před krizí se jeden dolar vydaný centrální bankou USA zmnožil osmkrát. Nyní je to ale jen třikrát. Efektivita měnové politiky se krizí snížila o více než polovinu. Během pár měsíců.

Dodejme, že růst ve vyspělých ekonomikách byl od osmdesátých let tažen růstem dluhu. Aby růst byl jako před krizí, tak by se musel dluh zvyšovat stejným tempem. Ale v situaci, kdy banky ve vyspělých ekonomikách řeší problémové úvěry, které mají na bilancích, a z druhé strany je sešněrovává zpřísňující se regulace či vyšší zdanění, tak nelze očekávat, že by úvěry takto rostly.

A úvěry nejsou nic jiného než peníze. Proto snížená efektivita měnové politiky. Vyspělé ekonomiky jsou v přirozeném deflačním prostředí. Bez akcí centrálních bank by již ceny klesaly.

Nicméně centrální banka USA uvažuje o tom, že je potřeba utáhnout kohoutky měnové politiky. Vždyť nezaměstnanost klesá, rostou ceny nemovitostí. Trh předpokládá, že začátek konce kvantitativního uvolňování začne příští rok. Pokud inflace poklesla pod jedno procento s kvantitativním uvolňováním, lze předpokládat, že začne růst bez něj?

Optimista řekne, že ano. Nižší nezaměstnanost neznamená přece nic jiného než zvýšení počtu spotřeby chtivých lidí, kteří budou mít pracovní příjem. Ano, má to ale své „ale“. Pokud by nezaměstnanost poklesla až na předkrizovou úroveň, tak by pracovní příjmy profinancovaly 85 procent předkrizové spotřeby. Těch zbývajících 15 procent jde na vrub dluhu. Neustálého růstu dluhu. A tím se vracíme k bankovnímu sektoru. Ten se nevrátí do předkrizové euforie.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!