Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Peníze se musí rozmnožovat

Do Evropy se vrátila inflace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Evropy se vrátila inflace | foto: Shutterstock

Inflace v USA i v eurozóně klesá, přestože úrokové sazby centrálních bank jsou na nule. I když přešly na nestandardní nástroje, jako je kvantitativní uvolňování, tedy pumpování likvidity do ekonomiky. Inflace celkem „neposlušně“ poklesla ve vyspělých ekonomikách pod jedno procento.

Inflace se prostě nechová tak, jak by měla. Přece když roste objem peněz v ekonomice, tak by měla růst. Problém je v rozmnožování. Centrální banky totiž spoléhají na tzv. multiplikátor.

Ten neříká nic jiného, než kolikrát se peníze napumpované centrální bankou v ekonomice zmnoží. Před krizí se jeden dolar vydaný centrální bankou USA zmnožil osmkrát. Nyní je to ale jen třikrát. Efektivita měnové politiky se krizí snížila o více než polovinu. Během pár měsíců.

Dodejme, že růst ve vyspělých ekonomikách byl od osmdesátých let tažen růstem dluhu. Aby růst byl jako před krizí, tak by se musel dluh zvyšovat stejným tempem. Ale v situaci, kdy banky ve vyspělých ekonomikách řeší problémové úvěry, které mají na bilancích, a z druhé strany je sešněrovává zpřísňující se regulace či vyšší zdanění, tak nelze očekávat, že by úvěry takto rostly.

A úvěry nejsou nic jiného než peníze. Proto snížená efektivita měnové politiky. Vyspělé ekonomiky jsou v přirozeném deflačním prostředí. Bez akcí centrálních bank by již ceny klesaly.

Nicméně centrální banka USA uvažuje o tom, že je potřeba utáhnout kohoutky měnové politiky. Vždyť nezaměstnanost klesá, rostou ceny nemovitostí. Trh předpokládá, že začátek konce kvantitativního uvolňování začne příští rok. Pokud inflace poklesla pod jedno procento s kvantitativním uvolňováním, lze předpokládat, že začne růst bez něj?

Optimista řekne, že ano. Nižší nezaměstnanost neznamená přece nic jiného než zvýšení počtu spotřeby chtivých lidí, kteří budou mít pracovní příjem. Ano, má to ale své „ale“. Pokud by nezaměstnanost poklesla až na předkrizovou úroveň, tak by pracovní příjmy profinancovaly 85 procent předkrizové spotřeby. Těch zbývajících 15 procent jde na vrub dluhu. Neustálého růstu dluhu. A tím se vracíme k bankovnímu sektoru. Ten se nevrátí do předkrizové euforie.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!