25. listopadu 2010 15:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

De Castro: V Evropě umírá moc včel, dejme včelařům peníze

Včelí úl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včelí úl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL/ŠTRASBURK Evropský parlament chce, aby Evropská unie dala více peněz na podporu včelařů. V rezoluci, kterou dnes europoslanci schválili, upozorňují, že úmrtnost včel v Evropě se neustále zvyšuje. Poslanci zároveň poukázali na klesající počet včelařů.

Zhruba 76 procent produkce potravin je přitom závislých na opylování včelami.

"Obtížné podmínky v oblasti marketingu, kolísání cen a vysoká úmrtnost včel to jsou jen některé z faktorů, které ohrožují včelařství v Evropě," řekl jeden z autorů parlamentní rezoluce europoslanec Paolo De Castro.

Evropská komise by podle zákonodárců měla rovněž změnit pravidla pro označování původu medu tak, aby na etiketách nebylo možné uvádět zavádějící informace.

 Med - ilustrační foto.

V současnosti zhruba 40 procent evropského trhu s medem závisí na dovozu a mylné informace se objevují především na směsích medů, které pocházejí z EU i ze zemí mimo unii.

Spotřeba českého medu roste

Čeští včelaři loni na podzim zazimovali 497.000 včelstev, o 36.000 více než předloni. Bylo to ale méně než před epidemií nemoci varroáza, která zdecimovala domácí chovy na přelomu let 2007 a 2008.

"Letos bychom mohli tuto ztrátu konečně nahradit a dostat se přes půl milionu včelstev," řekl již dříve Peroutka.

Většinu českého medu prodají sami včelaři přímo zákazníkům, zhruba čtvrtina domácí úrody se loni vyvezla. V obchodních řetězcích naopak převládají medové směsi z dovozu.

Spotřeba medu v Česku dosahuje kolem půl kilogramu na obyvatele a rok. Poptávka po něm však v poslední době roste.

Čeští včelaři iniciativu evropského parlamentu vítají. Jak řekl tajemník Českého včelařského svazu Miloslav Peroutka, tuzemští chovatelé včel po zpřísnění pravidel pro označování medu volají už pět let.

Cizí med ohrožuje kvalitu evropského

Evropská sedmadvacítka by podle parlamentu měla rovněž sladit hraniční kontroly, protože dovoz medu nízké kvality ze zemí mimo EU, ohrožuje nejen kvalitu medu na evropském trhu, ale rovněž vytváří tlak na snížení cen.

Výrobky by tak podle představ zákonodárců měly nést název, který upozorňuje na obsah medu, jen v případě, že je z něj nejméně 50 procent obsaženého cukru v produktu.

"Když jsem tohle říkal u nás před 15 lety, tak mi obchodníci řekli, že jsem konzervativní a bráním volnému obchodu," poznamenal Peroutka. "Ať se sem medy klidně dovážejí, ale kvalitní," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!